Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada “Alanya’mızda yaşanan trafik keşmekeşinin arasında tarlada olması gereken traktör tarafından çekilen; tren görünümlü; Hiçbir yasallığı olmayan, karayolları trafik kanuna aykırı, akmayan şehir içi trafiğimizin tuzu biberi olan ve kanundan nizamdan uzak bu ucubenin biran önce ortadan kaldırılması gerekmektedir” ifadeleriyle ilçede gezi treninin faaliyetlerine son vermesini istemişti.

"YETKİSİZ İHALE"

Geçtiğimiz gün düzenlenen Alanya Belediye Meclisi'nde konuyu gündeme taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Alanya Belediye Meclis Üyesi Nazmi Zavlak, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e seslendi. Alanya Belediyesi’nin yetkisiz bir ihaleye imza attığını savunan Zavlak, “Alanya’da bir gezi treni var, sizin himayeniz altında bulunan ve çalışan. Geçtiğimiz dönemlerde yetkisiz ihale yaptınız. Ulaşımı düşünen bir belediye başkanı neden buna müdahale edemiyor” dedi. 

BAŞKAN YÜCEL KENDİSİYLE ÇELİŞİYOR

Alanya'da "Bir erkeğe kaç erkek düşüyor?" diyen Alaşkan’a sert tepki Alanya'da "Bir erkeğe kaç erkek düşüyor?" diyen Alaşkan’a sert tepki

Atılan adımların UKOME’nin yetkisi dahilinde olduğunu belirten Yücel’e karşılık Zavlak, “UKOME’nin belediyeye yazı gönderdiğini ve belediyenin bu konuda yetkisinin olmadığını belirterek “Neden ihaleye çıktınız” dedi. Başkan Yücel’in kendi sözleriyle çeliştiğini ifade eden Zavlak, şehrin disiplininden bahsederken sahil yolunun sezon boyunca bitirilmediğini ve perişan halde olduğunu söyledi.

TRAFİK KANUNU’NDA YERİ YOK

Zavlak’ın ardından söz alan CHP Alanya ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Erkan Demirci ise gezi treni hakkında verilen kararda süresinin dolduğu için çalışmasının uygun olmadığını dile getirdi. Gezi treni olarak kullanılan aracın Karayolları Trafik Kanunu’nda tanımlı olmadığını belirten Demirci, Alanya trafiğine uygun bir araç önerisi yapılırsa destek verebileceklerinin de altını çizdi.