30 Ağustos Zaferi’nin 101. yıldönümü kutlamaları kapsamında Alanya Kent Konseyi ile Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler Alanya’da coşkulu anlara sahne oldu. Fener Alayı Yürüyüşü ve akabinde Koray Avcı konseri gerçekleşen programla vatandaşlar, unutulmaz bir Zafer Bayramı yaşadılar. Kutlama programlarına Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, kamu kurum temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar ve siyasi parti temsilcileri ile on binlerce vatandaş katıldı.

Kutlama etkinlikleri ilk olarak Alanya Belediyesi ve Alanya Kent Konseyi’nin iş birliğinde düzenlenen Fener Alayı Yürüyüşü ile başladı. 19.30’da Alanya Atatürk Anıtı önünde toplanmaya başlayan protokol üyeleri ve vatandaşlar, saat 20.00’de Atatürk Anıtı önünden başlayarak İskele Caddesi boyunca meşaleler, marşlar ve Türk Bayrakları eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdiler.

ÖZCAN “CUMHURİYET'İN DEĞERLERİNE VE ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINA SIKI SIKIYA BAĞLIYIZ”

Fener Alayı’nın ardından Alanya Belediye Binası arkasında programa katılan vatandaşlara hitap eden Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan “Cumhuriyet, milletimizin ortak iradesinin ve bağımsızlığının temsilcisidir. Cumhuriyet, tüm bireylerin eşit haklara sahip olduğu, demokrasinin egemen olduğu, hukukun üstünlüğünün tesis edildiği bir yönetim şeklidir. Bu büyük mirası korumak ve geliştirmek hepimizin ortak sorumluluğudur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı, sadece askeri bir mücadele değil, aynı zamanda milletimizin bağımsızlık ve özgürlük tutkusunun bir ifadesidir. Atatürk, milletimize sadece zafer kazandırmakla kalmamış, aynı zamanda modern bir Türkiye'nin temellerini atmıştır. O, "Milletin bağımsızlığı ve özgürlüğü uğrunda ölümü göze alabilecek bir anlayışla" hareket eden büyük bir liderdir. Bu büyük zaferin ışığında, millet olarak bize düşen görevler vardır. Bugün, Cumhuriyet'in temel ilkelerine sahip çıkmak, demokrasiyi güçlendirmek, bilimi ve sanatı ilerletmek, ülkemizi daha da kalkındırmak için el birliğiyle çalışmak zorundayız.

Sevgili hemşehrilerim, biz Alanya Kent Konseyi olarak, Cumhuriyet'in değerlerine ve Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlıyız. Kentimizin kalkınması için kültür, sanat, eğitim ve sosyal alanlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhuriyet'in aydınlattığı yolda, katkı sağlamaktan onur duyuyoruz. Bugün, Cumhuriyet ve Atatürk sevgisiyle dolu yüreklerle toplandık. Birlikte, Türkiye'nin kalkınmasına, demokrasinin güçlenmesine ve halkımızın refahına katkıda bulunma azmiyle yan yana duruyoruz.” dedi.

YÜCEL “MALAZGİRT İLE DOĞDUK, BÜYÜK TAARRUZ İLE DOĞRULDUK”

ALSİAD Yönetimi ALKÜ Rektörüne hayırlı olsun dedi ALSİAD Yönetimi ALKÜ Rektörüne hayırlı olsun dedi

Fener Alayı’nın ardından Alanya Belediye Binası arkasında programa katılan vatandaşlara hitap eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, büyük zaferin 101. yılı heyecanını yaşamaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Başkan Yücel, “Türk tarihinde eşsiz bir yeri, emsalsiz bir önemi olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 101. yılını kutluyorum. Şan ve gururla nice yıllara ulaşmayı diliyorum. Şanlı tarihimizin altın sayfalarından biri olan ve Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren Büyük Taarruz Zaferimizin 101. yıl dönümünü, milletçe idrak etmenin mutluluk ve gururunu yaşıyoruz. Malazgirt Zaferiyle doğduğumuz bu topraklarda, Büyük Taarruzla doğrulmayı başardık, sonsuza kadar da var olmaya ant içtik. Birliğimiz ve bekamız daim olsun. Varlığımıza göz dikenler, millet olma halimizi çekemeyenler bilsin ki, Malazgirt ruhu ve 30 Ağustos şuuru hala diridir. Toprağı vatan yapan, coğrafyayı kahramanlıklarla yükselten, tarihe ve engellere sığmayıp taşan aziz şehitlerimizdir, muhterem gazilerimizdir. 30 Ağustos Zaferi Türk milletinin diriliş ve yükseliş nişanesidir. Ve sonsuza kadar da böyle kalacaktır. Yüce Milletimiz, büyük bir fedakârlık ve cesaret örneği göstererek Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında Büyük Zaferi kazanmış ve bize bu güzel vatanımızı armağan etmiştir. 16 büyük devlet kurmuş olan kadim Türk milletinin, Orta Asya’dan Anadolu’ya ulaşarak, binlerce yıllık bir gelenekle bu topraklarda inşa ettiği en son eseri Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu büyük eseri, hep birlikte koruyup, yaşatacağız. Hep birlikte daha yükseğe, daha ileriye taşıyacağız.” dedi.

KORAY AVCI’DAN HAFIZALARDAN SİLİNMEYECEK KONSER

Protokol konuşmalarının ardından sahneye ünlü sanatçı Koray Avcı çıktı. En sevilen şarkılarını Alanyalılar için seslendiren Avcı, Alanyalılara unutulmaz bir zafer gecesi yaşattı. Belediye Binası arkasında toplanan binlerce vatandaş, Koray Avcı’nın seslendirdiği şarkılara eşlik ederken, mest eden havai fişek gösterilerine de tanıklık ettiler. Başkan Yücel, zafer gecesinde sahne alarak Alanyalılara unutulmaz bir gece yaşatan Koray Avcı’ya ipek kozasından yapılmış Türk Bayrağı Tablosu takdim etti.