Alanya’ya ve değerlerine önem veren projeleri bir bir hayata geçirmeye devam eden Alanya Belediyesi, restorasyonunu yaptığı tarihi Ağaoğlu Hacı Mehmet Konağı’nı yine Alanya ve bölge için ilk olma niteliği taşıyan bir hizmete dönüştürdü. Alanya Belediyesi, çocukların gelişimine ve eğitimine yönelik önemli bir adım atarak Ağaoğlu Hacı Mehmet Konağı'nı Cumhuriyetin 100. Yılına ithafen Çocuk Kütüphanesi ve Masal Evi olarak hizmete açtı. Açılış törenine Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Milliyetçi Hareket Partisi Alanya İlçe Başkanı Mustafa Sünbül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Alanya Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları, kurum müdürleri, birim amirleri, muhtarlar, çocuklar ve ebeveynleri ile vatandaşlar katıldı.

ŞİİRLER OKUNDU MASALLAR ANLATILDI

Alanya’ya ve bölgeye önemli bir kültürel ve eğitimsel katkı sunmayı amaçlayan projenin açılışı renkli anlara sahne oldu. Minik çocuklar günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okudu. Çocuklara uzman eğitimciler tarafından Elma Ağacı masalı anlatıldı. Hayate Hanım İlkokulu öğrencileri de ‘Cumhuriyet 100 Yaşında’ sloganı 100 öğrenci şarkı ve türküler seslendirip zeybek gösterisi sundular. Öğrencilerin sergiledikleri eşsiz performanslar büyük alkış topladı.

“ÇOK YÖNLÜ BİR ÇALIŞMAYI HAYATA GEÇİRDİK”

Etkinliklerin ardından programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediyesi olarak eğitime verdikleri öneme vurgu yaptı. Üretken ve Sosyal Belediyecilik anlayışıyla Alanya’ya, yeni bir eğitim yuvası daha kazandırmaktan gurur duyduklarını söyleyen Başkan Yücel, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında kentimizde bir ilki gerçekleştirerek Alanya Belediyesi Çocuk Kütüphanesi ve Masal Evi’ni hizmete açıyoruz. Çocuklar ve aileler için hem eğitici, hem de keyifli etkinliklerin yapılacağı Çocuk Kütüphanesi ve Masal Evimizde, klasik bir kütüphanecilik anlayışının dışında Ebeveyn Çocuk Atölyesi, Akıl Oyunları Atölyesi, Sanat Atölyesi, Eğitim Atölyesi, Etkinlik Atölyesi gibi çeşitli atölyelerle hem çocuklarımıza hem ailelerimize hizmet vereceğiz. Ayrıca Kitap Kafemizde, çocuklarını beklerken ailelerimiz keyifli zaman geçirecekler” dedi.

“82 PROJEMİZDEN BİRİNİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİK GURURLU VE HEYECANLIYIZ”

Çocuk Kütüphanesi ve Masal Evi’nin Alanya halkına söz verdiği 82 Proje kitapçığında yer alan bir proje olduğunu söyleyen Başkan Yücel, “Alanya Belediyesi olarak kültürel mirası koruma misyonuyla restore ederek kültürel varlıklarımız arasına kazandırdığımız Ağaoğlu Hacı Mehmet Konağı’nda hayata geçirdiğimiz Çocuk Kütüphanesi ve Masal Evi’ni, Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına geleceğimizin teminatı, Cumhuriyetimizi ve ülkemizi daha ileriye taşıyacak, yarınlarımız çocuklarımıza armağan ediyoruz. Bugün hayata geçirdiğimiz projemizin açılışını yaparak Alanya halkına verdiğimiz bir sözü daha yerine getirmenin gurur ve heyecanını yaşıyoruz” diye konuştu.

HAYIRSEVER YAVUZ AİLESİNE TEŞEKKÜR

Başkan Yücel, restorasyon ödüllü Ağaoğlu Hacı Mehmet Konağı’nı Alanya Belediyesi’ne bedelsiz olarak tahsis ederek bu hizmeti çocuklara ve Alanyalılara armağan eden hayırsever Sevim Yavuz ve ailesine de teşekkür etti. Alanya’nın hayırseverleriyle anılan bir kent olduğunu ifade eden Başkan Yücel, “Hayırseverlerimizin destekleri, Üretken ve Sosyal Belediyecilik hizmetlerimiz doğrultusunda Alanya’mıza özellikle eğitim alanında çok önemli hizmetler kazandırdık” şeklinde konuştu.

“ALANYA’YA OKULLAR, KÜTÜPHANELER, YURTLAR, KREŞLER, ETÜT MERKEZLERİ KAZANDIRDIK”

“Alanya Belediyesi artık okullar yaptıran, etüt merkezleri yaptıran, kreşler yaptıran, kütüphaneler yaptıran, tüm Türkiye’de örnek gösterilen bir belediyedir” diyen Başkan Yücel, Dönemimizde yenilediğimiz Emine Hacıkura Kütüphanesiyle birlikte, Demirtaş Hikmet Mustafa Akın Halk Kütüphanesi, Konaklı Kütüphanesi, Mahmutlar Kütüphanesi, Gezici Kütüphane, Fahri Gürses Etüt Merkezi Kütüphanesi, Şehit Aybüke Öğretmen Kütüphanesi ve bugün hizmete açtığımız Çocuk Kütüphanesi ve Masal Evi’yle birlikte 8 kütüphanemizi hizmete kazandırdık. Cuma Pazarı projemizde Alanya’nın en büyük ve bir ilk olacak dijital kütüphaneyi hizmete açacağız. Yine Mahmutlar Kültür ve Etüt Merkezi bünyesinde de bir halk kütüphanesini en kısa zamanda tamamlayarak bölge halkımızın hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya çalkalandı! Alanya onu 'mantiriç' diye biliyor Sosyal medya çalkalandı! Alanya onu 'mantiriç' diye biliyor

“CUMHURİYET’İN 100 YILI ADINA ÇOCUKLARIMIZA ARMAĞAN EDİYORUZ”

Başkan Yücel, “Cumhuriyetimizin 100. Yılını en içten duygularımla kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle şükranla anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılı Anısına çocuklarımıza armağan ettiğimiz Çocuk Kütüphanesi ve Masal Evimizin Alanyamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YILMAZ’DAN TEŞEKKÜR

Başkan Yücel’in ardından Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Müdür Yılmaz, “Eski Alanya evlerinin hatıralarımızın, çocukluğumuzu sakladığımız, yaşadığımız bu evlerin böyle fonksiyonel bir şekle dönüşmesi, çocuklarımızın daha da çok işine yarar hale getirilmesi gerçekten çok önemli. Başta hayırsever Sevim Yavuz Hanım olmak üzere bu restorasyonda emeği geçen; bu masal evinin, atölyenin, çocuk kütüphanesinin, ilçemize ve milletimize kazandırılmasında başta belediye başkanımız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÇOCUKLARA “CUMHURİYET’İN İLK SABAHI” HEDİYE EDİLDİ

Konuşmaların ardından açılış törenine geçildi. Açılış kurdelesini Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, tüm protokol üyeleri ile birlikte kesti. Akabinde ise Başkan Yücel, katılımcılarla birlikte projeyi gezdi. Açılışa katılan çocuklara törenin arından İlber Ortaylı ve Şermin Yaşar’ın kaleme aldığı Cumhuriyetin İlk Sabahı Kitabı dağıtıldı.

ÇOCUK YÖNLÜ BİR PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

İşlevsellik yönünden çok amaçlı çalışmaların hedeflendiği yeni projenin, ailelerin ve çocukların bir arada katılabileceği etkinliklerin düzenlendiği bir mekan olarak hizmet verecek. Çocuklar, eğitici ve eğlenceli etkinliklerle öğrenme fırsatı bulacak, aynı zamanda aileler de çocuklarına katkı sağlayacak deneyimler edinebilecekler. Öte yandan Çocuk Kütüphanesi, çocukların kitap okuma alışkanlığını teşvik ederek onların dil gelişimine ve hayal güçlerine katkıda bulunacak bir kaynak olacak. Çocuklar, zengin ve çeşitli kitap koleksiyonları arasında keyifli zaman geçirecekler. Masal Evi ise, çocukların masallarla tanışacağı ve masal anlatılarak onların hayal dünyasını zenginleştireceği bir mekan olarak faaliyet gösterecek. Masal anlatımı, çocukların yaratıcılıklarını destekleyecek ve kültürel değerlerin aktarılmasına katkı sağlayacak.