Turizm Databank’ın aktardığına göre dokuz ayda turizmde takibe düşen kredilerdeki miktar da 1,19 milyar TL yükseldi. Geçen yıl 1,66 milyar TL artmıştı. Aynı dönemde turizmin aldığı gayri nakdi krediler de 23,1 milyar TL arttı. 2022’deki artış 9,0 milyar TL’ydi.

ANTALYA’NIN PAYI DÜŞTÜ

Toplam turizm kredilerinden Antalya’nın aldığı pay 2022’de 44,4 iken 2023’te yüzde 42,9 oldu. İstanbul’un payı da 33,1’den yüzde 33,8’e çıktı. Muğla’nın payı yüzde 3,8, İzmir’in payı ise yüzde 1,8 oldu.

TAKİPLERİN YARISI İSTANBUL’DA

Zamanında ödenmeyen ve takibe düşen toplam kredilerin dağılımında İstanbul yüzde 47,2 payla öne çıktı. İstanbul geçen yıl yüzde 54,9 pay alıyordu. Takiplerde Antalya’nın payı ise yüzde 17,6’dan yüzde 21,6’ya çıktı. İzmir’in ve Muğla’nın payları yüzde 1,0 dolayından sabit kaldı. Diğer illerde ise takibe düşen kredilerdeki pay 8 puan artışla yüzde 10,7 oldu.

SEKTÖRDE SORUNLAR SÜRÜYOR

Durur dediler durmadı, fiyatı çıldırdı Durur dediler durmadı, fiyatı çıldırdı

Turizm sektörünün kredi borçlarında yaşanan artış, sektörün karşı karşıya olduğu sorunları yansıtıyor. Sektör, yüksek enflasyon, döviz kurlarındaki dalgalanma ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi olumsuz faktörlerden etkileniyor. Bu faktörler nedeniyle sektörde işletme maliyetleri artarken, turist sayısında da düşüş yaşanıyor. Sektör temsilcileri, kredi borçlarındaki artışın devam etmesi halinde bazı işletmelerin kapanabileceğini ve istihdamda kayıp yaşanabileceğini belirtiyor.