Duvar Gazetesi’nde yer alan habere göre, Alanya Terken Hatun KYK Kız Yurdu’nun F Blok’taki en üst katı, 2023 Ekim ayında çökmüştü. Çökmenin ardından yurt yönetimi sadece çöken katı tahliye etmekle yetindi. Geri kalan 6 katta ise öğrenciler yaşamaya devam ediyor. Yurtta kalan öğrenciler, çöken katın hemen altındaki katta da mantarlaşma ve tavan çürüğü gibi sorunlar yaşandığını söylüyor.

Alanya KYK Erkek Yurdu’nda ise 2023 Aralık ayından beri uzun süreli su kesintileri yaşanıyor. Yurt yönetimi, su kesintilerinin şebeke kaynaklı olduğunu iddia ediyor. Ancak öğrenciler, su kesintilerinin yurt yönetiminin ihmali nedeniyle yaşandığını öne sürüyor.

Başkan Özçelik, Polis Haftası’nı kutladı Başkan Özçelik, Polis Haftası’nı kutladı

Yurtlarda yemek hijyeni konusunda da ciddi sorunlar yaşanıyor. Öğrenciler, yemeklerde eldiven, deterjan kalıntısı ve benzeri hijyen kurallarına aykırı maddeler gördüklerini söylüyor. Yurtlarda yaşanan sorunlar nedeniyle öğrenciler, yetkililere tepki gösteriyor. Öğrenciler, sorunların çözümü için yetkilileri göreve çağırıyor.

ÖĞRENCİLER: “CANIMIZ KIYMETSİZ Mİ?”

Alanya KYK Kız Yurdu’nda kalan bir öğrenci, yaşadıkları durumu şu sözlerle anlatıyor:

“Yurt, öğrenci güvenliğini tehlikeye atacak şekilde inşa edilmiş. Üst katı çökmüş bir binada yaşıyoruz. Bu binanın depremde ne olacağını düşünmek bile istemiyoruz. Yurt yönetimine defalarca şikayette bulunduk ama bir sonuç alamadık. Canımız kıymetsiz mi?”

Alanya KYK Erkek Yurdu’nda kalan bir öğrenci ise şöyle konuşuyor:

“Yurt yönetimi, su kesintilerinin şebeke kaynaklı olduğunu söylüyor. Ancak biz, kesintilerin yurt yönetiminin ihmali nedeniyle yaşandığını düşünüyoruz. Yurt yönetimi, su kesintilerinin nedenini açıklamalı ve sorunu çözmeli.”

Yetkililerin, Alanya’daki KYK yurtlarında yaşanan sorunları bir an önce çözmesi gerekiyor. Öğrencilerin can güvenliği risk altında.