Alanya’nın yağmur hasreti sona erdi Alanya’nın yağmur hasreti sona erdi

Alanya’da yetiştirilen 38 tropik meyve ve sebze arasına çikolata meyvesi de (Black Sapote) yerini aldı. Alanya’nın tropikal iklim özelliğini taşıması, tropikal meyve ağaçlarının bölgeye iyi adapte olması, iyi ürün vermesi ve diğer ürünlere göre gelirinin yüksek olması nedeniyle Alanyalı çiftçiler tropikal meyve üretimine yöneldiler. İsmi bilinen 38 tropik meyve ve sebze arasına çikolata meyvesi de (Black Sapote) dahil oldu.

Karagöz Tarım sahibi Mehmet Karagöz, anavatanı Doğu Meksika, Orta Amerika ile Kolombiya olan ‘’Black Sapote’’ çikolata meyvesi fidanını satışa sunduklarını belirterek, Alanyalı çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Karagöz ‘’Deneme amaçlı ilk partide getirdiğimiz 200 çikolata meyvesi fidanı yoğun ilgiyle 2 gün içinde tüketildi. Taleplere yetişemiyoruz. Böyle giderse Alanya’da muz ve avokadodan sonra en fazla yetişen ürün olacak" dedi.

ALANYA’DA YETİŞTİRİLEN MEYVELER
Alanya’da yetiştirilen tropik meyve ve sebzeler: Avokado, Yenidünya, Muz, Mart İnciri, Kiwano, Papaya (ağaç Kavunu), Pepino, Gojiberry, Hint ayvası, longan, pondoh, mangis, belimbing, jambu, rambutan, sawo, shadok, mango, ananas, passiflora, guava, physalis, durian, Sweet Tamarind, Jack Fruit, Rambutan, Lychee, Lime, cherimmoya, pikan cevizi, pamelo, durian, karambola, Bread Fruit (Ekmek Meyvesi), Hint Dutu, Kamkat, Pitaya (Ejder meyvesi).

İlginizi çekebilecek diğer haberlerimiz;

Alanya Gezilecek Yerler (En Harika 30 Yer)