Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, ülke ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan turizmin 12 ay yapılabilmesinin koşullarının oluşturulması gerektiğini kaydetti. Sili, kış turizminin canlanması ve turizm sezonunun 12 aya yayılması için ulaşımın kritik bir faktör olduğunu belirterek, “Merkezine kar yağmayan bir turizm şehrinde kış turizmi yapmak için alternatif aktiviteler ve cazip seçenekler sunmak gerekli ve önemli. Ancak kış turizminin canlanması ve turizm sezonunun 12 aya yayılması konularında ulaşım gereksinimi öne çıkıyor. Bu anlamda Gazipaşa Alanya Havalimanı bölge turizmi için büyük önem taşıyor. Turistlerin şehre kolayca ulaşması ve şehirdeki olanaklara, cazibeye ulaşım charter ve tarifeli seferlerle mümkün oluyor. Özellikle kış dönemi için yapılacak uçak planlamaları bu dönemin hareketliliğini artıracaktır” açıklamasında bulundu.

‘HEM YEREL HEM ULASAL EKONOMİYE DAHA FAZLA KATKI’

Kur baskısı, düşük bütçe, ulaşım! Alanya’da bu sorunlarla boğuşuyor Kur baskısı, düşük bütçe, ulaşım! Alanya’da bu sorunlarla boğuşuyor

Sili, kış döneminde turistlere sunulan aktivitelerin çeşitlendirilmesi gerektiğinde vurgulayarak, “Doğa sporları, salon sporları, şehir içinde yapılacak kültürel ve sportif aktiviteler, sağlık imkanları, yerel mutfak mirası, gastronomi ve alışveriş turları, festivaller, yeni yıl pazarları gibi imkan ve aktiviteler şehrin çekiciliğini artırıyor ve rakip pazarlara karşı elini güçlendiriyor” diye konuştu. Sili, şehirdeki tüm aktivitelerin hangi mevsimde ve hangi tarih aralığında yapılacağının en az bir yıl öncesinden planlanması ve tanıtımlarda kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, bu bilgilerin acente satışlarında da etkili bir şekilde kullanılması gerektiğini belirtti. Sili’nin bu önerilere dayalı olarak, Alanya’nın 12 ay boyunca turizm potansiyelini artırabileceği ve hem yerel hem de ulusal ekonomiye daha fazla katkı sağlayabileceği söyledi.