“Turizm yerli istihdama kapatılmak isteniyor”

banner18

Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Av. Mevlüt Çakan kanun değişikliği teklifine dair eleştirilerini sıraladı.

banner94
“Turizm yerli istihdama kapatılmak isteniyor”
02 Nisan 2021 Cuma 17:03

Kanun değişikliği teklifi ile turizm işletmelerine sınırsız sayıda yabancı işçi çalıştırma imkanı getirilmek istendiğini belirten Başkan Çakan, bu durumun yerli istihdamı bitireceğini dile getirdi.

Başkan Çakan’ın açıklaması şu şekilde:

“Ak Parti Milletvekilleri tarafından 30/03/2021 Tarih ve 2/3517 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 8.maddesi incelendiğinde, bu teklifin, turizmi yerli istihdama kapatarak turizm sektöründe sınırsız yabancı personel çalıştırılmasının amaçlandığı anlaşılmaktadır. Ülkemizde turizm sektöründe yabancı personel çalıştırılmasına, yürürlükte olan 2634 sayılı Kanun’un 18. maddesinin (a) fıkrası ile sınırlama getirilmiştir. Buna göre, sektöre ilişkin bir işyerinde çalıştırılacak yabancı personel toplam personelin %10’unu geçemez. Bu düzenleme ile turizm sektöründe yerli personelin istihdam dışı kalmasının önlenmesi hatta teşvik edilmesi amaçlanmıştır.

Bu düzenleme sayesinde turizm sektöründe yerli personel giderek uzmanlaşmış, nitelik kazanımlarını artmıştır. Yerli personelin yükselen niteliği, turizm sektöründe ucuz işgücü çalıştırılmasını önleyici olumlu bir etken olmuştur. Öte yandan sektörde çalışan nitelikli, yüksek ücretli, yerli personel için işverenlikçe ödenen sosyal güvenlik primi ve vergi payları, kamu gelirlerinin artmasını sağlamıştır. Ayrıca sektörün istihdama doğrudan katkısı %2,3 istihdama toplam katkısı %8,3 turizm çalışanlarının toplam çalışanlar içerisindeki payı ise %7,7’dir. Bu veriler göz önüne alındığında turizm alanında çalışanların Türkiye ekonomisine katkısı göz ardı edilemeyecek kadar yüksektir.

Bahsi geçen teklifin kanunlaşması halinde turizm sektöründeki işverenler, NİTELİKLİ YERLİ PERSONEL YERİNE UCUZ İŞGÜCÜ OLARAK SINIRSIZ SAYIDA YABANCI PERSONEL ÇALIŞTIRMAYA BAŞLAYACAKTIR. Bu durumun en hızlı ve somut sonucu, yüksek olan işsizlik oranlarının daha da artması şeklinde yaşanacaktır. ÖTE YANDAN UCUZ İŞGÜCÜ TURİZMDE HİZMET KALİTESİ DE DÜŞÜRECEKTİR. Bu durum talebi azaltacak, nihai olarak turizm sektörünün gelirlerinde ciddi azalma yaşanacaktır. Yerli istihdamın azalması ise en yakıcı sorun olarak karşımıza çıkacaktır. 2021 yılının ilk çeyreğinde işsizlik oranının %12,2 olduğu ülkemizde, izah edilen nedenlerle bahsi geçen Kanun Teklifinin derhal geri çekilmesi gerekmektedir. Türkiye büyük Millet Meclisi’nde görev alan milletin vekilleri, önce kendi milletine sahip çıkmalıdır”

banner77
banner134
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.