Gazipaşa’nın tarihi köprüsü yenileniyor

banner18

Gazipaşa'da Osmanlı öncesi beylikler dönemine ait olan ve yıllar önce sel sularından dolayı büyük hasar gören tarihi Kahyalar Köprüsü'nde başlayan restorasyon çalışması devam ediyor.

banner94
Gazipaşa’nın tarihi köprüsü yenileniyor
15 Eylül 2020 Salı 12:44

HABER – Hasan KAYA

Gazipaşa'ya bağlı Kahyalar Mahallesi girişindeki Bıçkıcı Çayı üzerinde bulunan, Osmanlı öncesi beylikler dönemine ait olduğu belirlenen tarihi Kahyalar Köprüsü sel suları nedeniyle yıkılmıştı. Tarihi köprü, Karayolları Genel Müdürlüğü'nce yatırım programına alınmış, bu çerçevede rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlandı. Tarihi köprü için yüklenici firma tarafından yaklaşık 1 yıl önce restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Firma yetkilileri ilk olarak tarihi köprünün doğal dokusunun bozulmaması için ilk yapımında kullanılan orijinal taşlar bulunarak tarihi dokuya uygun olarak şekillendirdi fakat tam olarak köprüde çalışmaya başlamak üzereyken Covid-19 nedeniyle firma çalışmalara ara vermek zorunda kaldı.

Covid-19 sürecinin normalleşme sürecinin ardından yüklenici firmada köprüdeki restorasyon çalışmalarına hız verdi. Bu konuda görüştüğümüz firma yetkilisi 3 kemerden oluşan tarihi köprüde restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bbelite firma yetkilisi köprüdeki kemerlerden 2 tanesinin tamamladığını ve 3 kemerce çalışmalarım devam ettiğimi ifade etti. Köprünün restorasyon çalışmalarının Kasım ayından önce tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.