2023 Hac kurası bugün çekiliyor

banner18

Diyanet İşleri Başkanlığınca "2023 Yılı Hac Kura Çekimi Programı" gerçekleştirildi.

banner94
2023 Hac kurası bugün çekiliyor
08 Mart 2023 Çarşamba 12:46

Hac kura sonuçları, saat 22.00’den itibaren (kişisel verileri koruma kanunu gereği) Türkiye dijital platformu (e-devlet portali) üzerinden açıklanacak. Türkiye dijital platformu (e-devlet portaline) sunucularına yüklenme işlemleri yapıldıktan sonra, hacı adaylarının ön kayıt sistemine tanımlı cep telefonlarına SMS gönderilecek. Kuraya katılan en küçük hacı adayı İstanbul'dan kayıt yaptıran 40 günlük bir bebek, en büyük hacı adayı ise Hakkari'den kayıtlı 119 yaşında bir kadın oldu. Kuraya girecek olan hacı adaylarının yaş ortalaması 57, ön kayıt yaptıran kadın hacı adaylarının oranı %53.53 erkek hacı adaylarının oranı ise %46.47 olarak tespit edildi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ: HAC ORGANİZASYONUNA ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

 Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen 2023 Hac Kura Çekimi Programı'nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Başkanlığımız, bütün personeliyle birlikte bir taraftan depremzede kardeşlerimizin yardımına koşarken diğer yandan da uhdesindeki vazifeleri en güzel şekilde icra etmenin çabası içerisindedir. Üç ayların manevi atmosferini teneffüs ettiğimiz şu günlerde yaklaşan hac mevsiminin hazırlıklarını büyük bir titizlikle sürdürüyoruz." dedi.

DÜNYADA BERAT GECESİ DUALARLA İDRAK EDİLDİ

İslam’ın beş temel şartından biri olan hac ibadetinin öneminden bahseden Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığımız, hacla ilgili hizmetleri 1979’dan yılından beri büyük bir titizlikle yürütmektedir. Milletimizin hac ibadetlerini doğru, sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde yapabilmesi için büyük bir gayret sarf etmektedir. Karşılaşılması muhtemel meşakkatlerin hafifletilmesi ve hacılarımızın ibadetin manevi hazzını doyasıya yaşamaları için hizmet kalitesini ve standardını her yıl daha ileri bir seviyeye taşımaktadır. Başkanlık olarak Hac organizasyonuna çok büyük önem veriyoruz. İstiyoruz ki Kabe hasretiyle yanan daha çok kardeşimizin vuslatına vesile olalım. Daha fazla hacı adayını Beytullah’a kavuşturalım; Arafat, Müzdelife, Mina, Safa ve Merve ile buluşturalım. Medine’ye, Ravza-i Mutahhara’ya ulaştıralım. Gönlümüzden geçen, kutsal beldelere gidebilmek için müracaat eden herkese bu imkânı sunabilmektir. Bunun için azami gayret gösteriyoruz."

HAC KONTENJANI 83 BİN 430

Hac başvurularına dair sayısal verileri de paylaşan Başkan Erbaş,  "2023 yılında ilk defa kayıt yaptıran kişi sayısı, 221.916’dır. Önceki kayıtlarla birlikte şu anda ülkemizde 2.426.114 kardeşimiz hac ibadeti yapmak için müracaat etmiş bulunmaktadır. Milletimizin hac ibadetine gösterdiği teveccühten büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. Bu sene ülkemize tahsis edilen kontenjan ise, 83 bin 430’dur. Bu sebeple Başkanlığımız, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu ile bir araya gelerek bu konuda olabilecek en adil ve uygulanabilir yöntemleri araştırıyoruz. Diğer İslam ülkelerinde uygulanan tüm yöntemleri gözden geçiriyoruz. Hiçbir kardeşimizin mağdur olmaması için en uygun ve adil yolu bulmaya çalışıyor ve tüm olasılıkları etraflıca değerlendiriyoruz." dedi.

KURA SİSTEMİ

Başkan Erbaş, "Altını çizerek ifade edeyim ki Başkanlığımızın, hacı adaylarını belirlemede uyguladığı Kura sistemi, bu zamana kadar tespit edilen ve adaleti en iyi sağlayan uygulamadır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu sisteme göre, önceki yıllardan bekleyenlerin mağduriyetlerini belli oranda giderebilmek maksadıyla, kur’a çekiminde, kayıt yapılan yıllara göre kat sayı uygulaması yapılmaktadır. Kur’alar; hacı adaylarının 2007 yılından itibaren girdiği kur’a sayısının kendisiyle çarpımı sonucu elde edilecek rakama göre çekilmektedir. Yani bu yıl müracaat eden kişi sadece 1 kere kuraya girerken; mesela 8 yıldır başvuran kişi, 64 kere kuraya girmektedir. Dolayısıyla daha önce müracaat etmiş olanların kurada çıkma ihtimali, yeni müracaat edenlere göre daha fazla olmaktadır. Bugün burada 2.426.114 kişi arasından kura çekeceğiz inşallah. Kurada adı çıkan hacı adaylarımız, bu seneki haç için kesin kayıt yaptırma hakkı kazanmış olacaktır. Rabbim hayırlısıyla tamamlamayı nasip eylesin." diye konuştu.

"İSMİNİZİN KURADA ÇIKMAMIŞ OLMASI, HAC İÇİN GEÇERLİ BİR MAZERETTİR"

"Kuralar çekildiğinde çıkan sonuç, kimimizin yüzüne sevinç, kimimizin yüzüne bir hüzün olarak yansıyacak." diyen Başkan Erbaş, "Bilmenizi isterim ki bu kutsal yolculuğa katılma imkânına kavuşunca kalbi coşan kardeşimizin sevinci de, bu imkana kavuşamayan kardeşimizin hüznü de son derece değerli ve kıymetlidir. Zira önemli olan, bu ibadete talip olmak ve bu kutlu yolculuğa çıkma niyetimizi ortaya koymaktır. Hüznümüze de sevincimize de kıymet veren, kalbimizde taşıdığımız niyetimizdir. Niyetimiz samimi, halis ve sağlam ise, emin olun ki kurada adınız çıkmadı diye yaşadığınız üzüntü, nice başka sevinçlerden daha anlamlı ve değerli olacaktır. Çünkü bu üzüntü, imanın bir yansımasıdır. Allah aşkının, Peygamber sevgisinin ve Beytullah hasretinin bir tezahürüdür. Sizler, Allah’ın davetine icabet etme niyetinizi ortaya koyarak ulvi bir idealin talibi oldunuz. Bu bile başlı başına büyük bir ayrıcalıktır. İsminizin kurada çıkmamış olması, hac için geçerli bir mazerettir. Zira hac ibadeti, sadece “oraya imkân ve yol bulabilenler için” farz kılınmış bir ibadettir. Bu bakımdan imkan bulamadığı veya kur’ada çıkmadığı için hac yapamayan kimsenin bu ibadetle ilgili dinen herhangi bir mesuliyeti söz konusu değildir. Bizlere düşen, niyetimizi ortaya koymak, müracaatımızı yapmak ve ümidimizi yitirmeden gideceğimiz zamanı beklemektir. Sorumluluğumuz bundan ibarettir." ifadelerini kaydetti.

banner77
banner134
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.