Alanya Üniversitesi Şebnem Köseoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye Ulusal Ajansı Uzmanı Ercan Laçin, Türkiye Ulusal Ajansı Uzman Yardımcısı Ahmet Çörekçioğlu, Türkiye Ulusal Ajans Uzman Yardımcısı Merve Nacar, Furkan Kaya, Türkiye Ulusal Ajansı Bilgisayar Mühendisi Mustafa Çavdaroğlu, Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, Alanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Danışmanı İlker Köse, Alanya Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörü Anna Maria Bielecka ve Türkiye’den 100’e yakın üniversitenin Erasmus koordinatörleri katıldı.

ALANYA ÜNİVERSİTESİ’NE ÖVGÜ

Programın açılış konuşmasını Türkiye Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı Yüksek Öğretim Koordinatörlüğü Uzmanı Ercan Laçin yaptı. Üniversitede gerçekleştirilen etkinliğin her yıl Türkiye Ulusal Ajansı destekleriyle gerçekleştirildiğini ve etkinliğin Erasmus Ofis çalışanlarına yönelik olduğunu söyleyen Laçin,  “Erasmus+ Yüksek Öğretim Yeni Başlayanlar Toplantısı, her yıl tekrarlanan ve Erasmus ofislerine yeni katılan Erasmus Ofis çalışanlarına yönelik toplantıdır. Toplantıdaki amacımız, KA131 projelerinin program kurallarına uygun ve başarılı bir şekilde yürütülmesine destek olmak. Alanya Üniversitesi küçük bir üniversite olmasına karsın, Erasmus+ programı yükseköğretim sektöründe tüm proje türlerini başarıyla yürüten bir üniversitedir. KA131, KA171, KA2, Erasmus Mundus ve ESC projelerini başarıyla yürüttüğü görülmektedir. Toplantının tüm kurum çalışanlarına faydalı olmasını diliyorum” dedi. 

REKTÖR GÜNER’DEN ULUSLARARASILAŞMA VURGUSU

Uluslararası değişim programları kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri ağırlama imkânı bulduklarını söyleyen Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, bu sayede kültürel anlayışın zenginleştiğini, bu zenginleşmenin akademik gelişmelere de önemli katkılar sağladığını aktardı. Etkinlik sayesinde farklı kurumda çalışan Erasmus koordinatörlerinin birbirlerini tanıma imkânı bulduğunu, bu tanışmanın etkin bir ağ oluşturmaya katkı sağladığını söyleyen Güner “Burada gerçekleştirilen etkinliğimiz, üniversitelerimizin Erasmus ofislerine yeni katılan personellerine yönelik. Bu etkinlik, sadece bilgi paylaşımı değil, aynı zamanda farklı kurum çalışanlarının birbirlerini tanımaları ve etkin bir ağ oluşturmaları için de önemli bir fırsat sunacaktır. Günümüzün hızla küreselleşen dünyasında, uluslararasılaşma üniversitelerimizin en önemli hedeflerinden biri haline geldi. Artık bu hedefin bir seçenek değil, bir gereklilik olduğuna inanıyorum. Uluslararası değişim programları ile dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri ağırlama imkânı elde ediyoruz. Kültürel anlayışımızı zenginleşiyor ve aynı zamanda akademik gelişime de ciddi anlamda katkı sağlıyor.  Yani uluslararasılaşma sadece öğrenci ve akademisyen hareketliliğini içermiyor. Aynı zamanda küresel ağ oluşturma, uluslararası projeler yürütme, ortak çalışmalar gibi unsurları da içeriyor. Bu süreçlerde, sizlerin desteği uluslararasılaşma stratejilerin başarısını belirleyen temel unsurlardan biri olacak. Bu aşamalarda karşılaşacağımız birçok zorluklar olacaktır ancak sizlerin heyecanı, enerjisi ve özverisi bu zorlukları aşmamızı sağlayacak.  Günün sonunda sizler, uluslararasılaşma vizyonunun birer temsilcisi ve elçisi olma görevini de yerine getirmiş oluyorsunuz” diye konuştu.

46 ÜLKEDEN 85 ÜNİVERSİTE İLE ANLAŞMALAR YAPILDI

Alanya Üniversitesi’nin kuruluş tarihi hakkında bilgiler aktaran Erasmus Kurum Koordinatörü Anna Maria Bielecka da, üniversitenin fakülte ve bölümleri, tamamlanmış ve devam eden Erasmus+ projeleri hakkında katılımcılara sunum yaptı. “2014-2015 akademik yılında faaliyete başlayan butik bir üniversitedir, Alanya’nın ilk üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. 2022 yılında Golden Gateway Şirketler Grubu ailesine dahil olduk.  Yapılan iş birliği doğrultusunda “eğitim sektörüne” giriş yapan grup, üniversitenin kapasitesinin artırılması, yeni kampüs, yurt ve teknopark yapılanmaları ile bölgenin öncü sektörleri olan turizm ve tarım başta olmak üzere, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi konularında yeni bir dönem başlatmış bulunuyor” diyen Bielecka, şu ana kadar toplam 46 ülkeden 85 üniversite ile ikili anlaşmalar yapıldığını ve bu anlaşmalar çerçevesinde; toplam 70 üniversite öğrencisi, 275 akademik personelin Erasmus+ programdan yararlandığını söyledi.  Etkinliğin ilk günü tüm katılımcıların toplu fotoğraf çektirmesi ile sona erdi. Etkinliğin ikinci gününde ise Alanya Belediyesi katkılarıyla, ilçenin doğal ve kültürel güzelliklerinin olduğu bölgeler eğitim katılımcılarına tanıtıldı.