31 Aralık 2023’te, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda eski İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Hüseyin Ergen, evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. Hüseyin Ergen, O dönem İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi olan ve Antalya Milletvekili aday adaylığını açıklayan iş insanı Ayşen Kurt’la ilgili olarak, sosyal medyada hakaret içerikli paylaşımlar yaptı. İddiaya göre, Ayşen Kurt’un eşi Yahya Kurt, Ergen’in vurulması için Ahmet Çelik ile para karşılığı anlaştı.

Alanya'da Sahil Güvenlik’ten geniş çaplı denetim Alanya'da Sahil Güvenlik’ten geniş çaplı denetim

Ancak, Çelik, ilçe başkanı olduğu için saldırıyı yapamayacaklarını söyleyince, birkaç gün sonra Ergen ilçe başkanlığı görevinden alındı. İlçe başkanı Hüseyin Ergen, görevden alındıktan birkaç gün sonra Ahmet Çelik’in adamı olduğunu ileri sürülen Selahattin Oğuz tarafından evinin önünde vuruldu.

Saldırının ardından yapılan soruşturmada Selahattin Oğuz ve azmettirici olduğu iddiasıyla da Ahmet Çelik gözaltına alındı. Ahmet Çelik sorgusunda kendisini iş insanı Yahya Kurt’un azmettirdiğini, 20 milyon liraya anlaştıklarını, ancak parayı ödemediğini iddia etti.

YAHYA KURT TUTUKLANDI

Bu ifadenin ardından Yahya Kurt tutuklandı, eşi Ayşen Kurt partideki görevinden istifa etti. Dört aydır tutuklu olarak yargılanan Kurt, birçok kez, olayla ilgisi olmadığını, Ahmet Çelik’ten sadece Hüseyin Ergen’i ikaz etmesini istediği söyledi. Mahkemeye aralarında geçen konuşmanın ses kayıtlarını da sunan Kurt, Ahmet Çelik’in kendisinden para koparmak için iftira attığını iddia etti.

EK İFADE HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ

Devam eden dava ile ilgili olarak hafta başında ilginç bir gelişme yaşandı. Azmettirici olmakla itham edilen Ahmet Çelik mahkemeye ek ifade sundu.

Çelik ifadesinde, beş yıldır tanıştığı Yahya Kurt’un, kendisinden Hüseyin Ergen’in vurulmasını istemediğini, borçları yüzünden para koparmak için iftira attığını söyledi. Yahya Kurt’un, eşine ağır hakaretler eden Hüseyin Ergen’in sözlü olarak uyarılması konusunda ricacı olduğunu, ancak kendisinin Ergen’e ulaşamadığı için bu ricayı yerine getiremediğini söyledi

Saldırgan Selahattin Oğuz’u da tanımadığını iddia eden Çelik, ilk ifadesindeki iddialarından vicdani olarak pişmanlık duyduğunu, bu yüzden de mahkeme heyetine gerçekleri anlatmaya karar verdiğini söyledi.

AVUKATLARI KURT’UN TAHLİYESİNİ TALEP ETTİ

Bu gelişme üzerine avukatları işadamı Yahya Kurt’un suçsuz olduğunu belirterek tahliye talebinde bulundu. Mahkemenin birkaç gün içinde yeni durumu değerlendirerek ara karar vermesi bekleniyor.

KAYNAK: ODATV