Duruma tepki gösteren Akdeniz Gençlik Derneği, tüm vatandaşları 18 Nisan Perşembe günü saat 12:30'da Avsallar Fırın Kafe'de düzenlenecek ÇED toplantısına davet etti.

Dernekten yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Değerli gençler, üyesi olduğumuz çatı kuruluşlar, paydaşlarımız, takipçilerimiz ve Alanya Halkı.

Alanya'nın İncekum bölgesinde, doğal güzellikleriyle öne çıkan ve binlerce gencin her yıl kamp yaptığı, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği İncekum Orman Kampı ve Tabiat Parkı'na yapılmak istenen turistik tesis kapasite geliştirme başvurusuna karşıyız. Bu bölge, sadece doğal yaşamıyla değil, aynı zamanda gençlerin doğayla bağ kurduğu, deneyimler kazandığı ve sosyal etkileşimde bulunduğu önemli bir alandır.

Derneğimiz, bu alanda daha önce 5 etkinlik gerçekleştirmiş ve 2021 yılı genel kurulunu bu kamp alanında yapmıştır. Bölgedeki tek standartlara uygun kullanılabilir karavan ve kamp merkezi olup, bölgedeki gençlerin ve doğaseverlerin vazgeçilmez buluşma noktasıdır.

Mevcut turistik tesisin kapasite geliştirme başvurusu, bölgedeki doğal yaşamı, binlerce ağacı ve gençlerin bu alanı kullanma hakkını tehdit etmektedir. Bu başvurunun kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Mevcut otelin bile bu alanda olması bize göre yanlışken, kapasitesinin arttırılması düşünülemez bir durumdur.

Başkan Tavlı’dan TOKİ projesi için güzel haber Başkan Tavlı’dan TOKİ projesi için güzel haber

Bu nedenle, Çevresel Etkileri Değerlendirme (ÇED) toplantısına katılımı destekliyor ve bölgedeki gençleri, doğaseverleri ve tüm Alanya halkını bu toplantıya katılmaya çağırıyoruz.

18 Nisan Perşembe günü saat 12:30'da Avsallar Fırın Kafe'de düzenlenecek ÇED toplantısında sesimizi duyurmak için bir araya gelmeliyiz. Gençlerin, doğanın ve çevrenin korunması için birlikte hareket etmeliyiz.

Ayrıca, üyelerimiz, paydaşı olduğumuz ağlar ve platformlar ile ulusal düzeyde sesimizi duyurup destek olmaya çağırıyoruz. Bu konuda duyarlı olan herkesi, doğal yaşam ve gençlerin geleceği için bir araya gelmeye ve seslerini duyurmaya davet ediyoruz”