Türel, Kumluca sel felaketinde zarar gören afetzedelere can suyu olması için maddi katkıda bulunacaklarını kaydetti.

Kumluca’da bu yıl 5’incisi düzenlenen Domates Yetiştiriciliği Teknolojileri Fuarına (Domatexpo) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Hüseyin Samani, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Kumluca Kaymakamı, ilçe başkanları, muhtarlar STK temsilcileri ve Kumlucalılar katıldı. Başkan Türel fuarda yaptığı konuşmada 3 gün önce yaşanan afetten dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Kumluca’mıza, Finike’mize, Demre’mize ve Kaş’ımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah beterinden saklasın” dedi. Bu yıl 5.’ncisinin gerçekleştirildiği Domatexpo’da yarı yarıya ev sahipliği yaptıklarını belirterek, Domatexpo’nun, aynı zamanda tarımın sorumlarının konuşulduğu ve gündeme geldiği çok önemli bir platform olduğuna dikkat çekti.

Çiftçiyi destekliyoruz

Büyükşehir Belediyesi olarak tarımda yaptıkları hizmetleri anlatan Başkan Türel, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Güneş Enerji Santralleri kurduk. Artık Büyükşehir Belediyesi’ne devrolmuş sulama birliklerinin ve kooperatiflerinin elektriği bedava. Bu çiftçimize çok önemli bir destek. Böylelikle çiftçimiz enerji maliyetlerini düşürmek suretiyle ürününü daha rekabet edebilir olarak satabiliyor ve ucuza mal ediyor. Bunun dışında çiftçimize fide, tohum destekleri, Gazipaşa’dan Kumluca’ya kadar modern çağdaş mezbahalar, soğuk hava depoları ve en önemlisi kapalı devre sulama sistemlerini şükürler olsun Antalya’da Büyükşehir Belediyesi gerçekleştiriyor” dedi.

Tarım en önemli sektörümüz

Başkan Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskiden sulama sistemi dediğimizde hepimiz yüzümüzü Devlet Su İşleri’ne çeviriyorduk. Artık yerel yönetimler olarak yeni düzenlenen Büyükşehir Yasasıyla bunlar yapılabilir hale geldi ve Antalya’da dönümlerce arazi Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu kapalı devre sulama sistemleri ile sulanabiliyor.

Tarım bizim en önemli sektörümüz. Antalya tarımın da turizmin de başkenti. Antalya’nın tarımda başı ağrısa, Türkiye’nin midesi bulanır. Antalya’nın tarımda başı ağrısa dünya gıdasız kalma tehlikesiyle baş başa kalabilir. O yüzden tarım sektörüne de biz gözümüz gibi bakmak zorundayız. Eli nasırlı çiftçimizin sorunu, Büyükşehir Belediyesi olarak bizim de her zaman sorunumuzdur.

Can suyu yardım

Afet bölgesinde üç gündür incelemelerde bulunduklarını belirten Başkan Türel, “Hiç merak etmeyin, devletimiz güçlüdür. Bütün yaralar devletimiz tarafından sarılacaktır. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak sıcağı sıcağına bu sıkıntı ile karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın aç ve açıkta kalmaması için derhal bölgede ekiplerimizle beraber çalışmalarımızı yürüttük, yürüteceğiz. Şimdi en azından bugünlerdeki bir cep harçlığı olabilecek maddi katkıyı da afetten zarar gören vatandaşlarımıza dağıtma kararı aldık. En azından can suyu olsun. Türkiye’de tarımdaki üretim rakamları nereden nereye geldiğimizi zaten göstermektedir. Bizler, yerel yönetimler bakanlığımız, valiliğimiz, hükümetimiz olarak her zaman çiftçimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından Başkan Türel, düzenlenen domates yeme yarışmasında dereceye giren yarışmacılara da ödüllerini takdim etti.