Müftü İlhan çiftleri evlendirmeye devam ediyor

banner18

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisinin verilmesiyle birlikte Alanya İlçe Müftülüğü tarafından resmi nikah kıyma işlemleri yoğun bir şekilde devam ediyor.

banner94
Müftü İlhan çiftleri evlendirmeye devam ediyor
29 Ağustos 2019 Perşembe 10:22

Alanya Müftülüğünce yapılan nikah merasimlerinde evlenmek istediklerine dair müracaatta bulunan çiftler, çiftlerin yakınları, misafirler ve şahitler hazır bulunuyor. İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan tarafından evlilik iş ve işlemleriyle ilgili yönetmelik metninin okunarak, gelin ve damada şahitlerin huzurunda birbirlerini eş olarak kabul edip etmediklerinin sorulması ve "evet" yanıtının alınması ve şahitlerin de şahitlik ettiklerini belirtmesinin ardından genç çiftin nikahları Müftü İlhan tarafından kıyılıyor. Nikah kıyma iş ve işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından ise genç çiftlerin mutlu, mesut ve huzurlu bir hayat sürmeleri için İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan tarafından yapılan duaya amin deniliyor. Dua’nın ardından ise Aile Cüzdanı İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan tarafından evlenen çiftlere takdim ediliyor.

Nikah merasimi kapsamında kısa bir konuşma da icra eden Müftü İlhan aile kurmak kadar, ailenin devamlılığını sağlamanın da önemli olduğunu, ailesinin değerini bilmenin ve kurduğu yuvayı korumanın, kadın-erkek her Müslümanın vazifesi olduğunu, bunun da kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle her bir aile ferdinin sorumluluklarını yerine getirmesiyle ve en az kendi hakları kadar diğerlerinin haklarını da gözetmesiyle mümkün olabileceğini, her hal ve şartta kendi menfaatini değil ailenin faydasını düşünmeyi gerektirdiğini belirtiyor.

Nikah merasiminin ardından ise evlenen çiftlere Müftü İlhan tarafından Kur’an-ı Kerim ve İlmihal hediye ediliyor.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.