Yazar HABERLERİ
VEFANIN MUTLULUĞU
26 Mayıs 2020, 10:17 0
VEFANIN MUTLULUĞU
Tüm dünyayı ansızın kâbus gibi saran korona virüs yayılması hepimizi derinden sarstı. Bu süreçte yaşadığımız “evde kal Türkiye, evde hayat var, ev hayat dolu” çağrısı günlerdir doğanın mis havasından yoksun, dışardaki yaşamın özgürlüğünden mahrum durduk. Hüzünlü anılarım zor günlerimde sevgilerini derinden hissettiren vefalı öğrencilerimin gelen telefonları mutlu etti…
KIRSALDAN KALKINMAK
23 Mayıs 2020, 12:23 0
KIRSALDAN KALKINMAK
Eskilerde siyasi tartışmalar modernleşme ve kalkınma arayışları doğrultusunda vizyon geliştirilmesi yönünde yapılırdı. "Köykent" sosyal demokrat kitlenin; "Tarım Kentleri" ise ülkücü hareketin savunma mekanizmasında yer almaktaydı.  Liberaller için dün dündü, bu gün bugündü..." Kent projeksiyonu, öngörüde aynı amaca yönelik, çok az değişik farkla anlatılmaktadır...
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR?
22 Mayıs 2020, 09:52 0
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR?
Eski kuşaklar geçmişe özlemle, içleri burkularak; “nerede o eski ramazanlar?” ya da “nerede o eski bayramlar?” derler ya Ramazan geldi geçti, şahsım adına hiçbir şey anlamadım. Sanırım hepimizin “nerede o eski Ramazanlar?” diyesi geldi.
BAĞIMSIZLIK MEŞALEMİZİN YAKILIŞI 101 YAŞINDA
18 Mayıs 2020, 12:14 0
BAĞIMSIZLIK MEŞALEMİZİN YAKILIŞI 101 YAŞINDA
Yine bir 19 Mayıs. Ülkemizin kurtuluş meşalesinin yakıldığı gün. Bandırma Vapuru’ndan inen bir avuç azimli insan. Bunları aynı hedefe inandırıp etrafında toparlayan güçlü ve güvenilir lider Mustafa Kemal.
MUTFAKTA YANGIN VAR
16 Mayıs 2020, 13:43 0
MUTFAKTA YANGIN VAR
Dünyayı tehdit altında tutan pandemi, bulaşıcı hastalığın yeni tip kovid-19 denen koronavirüs ile hızla yayılması, kış ortası görülmeye başlaması, turizm sezonu öncesini kapsaması mutfaktaki yangını katlamıştır. Turizm bölgelerinde faturası ağır olmakta, orta ve dar gelirli aileleri yoksullaşmış, işletmeciyi beklenmedik ölçekte sarsmıştır.
İNSANLIK BİZDE KALSIN
15 Mayıs 2020, 10:20 0
İNSANLIK BİZDE KALSIN
Kıymetli okurlarım kaç gündür korona ile yatıp korona ile kalkıyoruz. Televizyonlarda korona haberleri dinleyip gazetelerde korona haberleri okuyoruz. Artık gına geldi, ben bugün yapay zekadan bahsetmek istiyorum.
NİÇİN HESAP VERMEK ZORUNDAYIZ?
08 Mayıs 2020, 15:02 0
NİÇİN HESAP VERMEK ZORUNDAYIZ?
Bize yutturulan tarihin başında bu geliyor, bugüne kadar Selçuklu okul sayısı ( 17 merkezde onlarca bilim yuvası-16 asırda kapatıldı) ) Osmanlı'da okul sayısı ( 2300 hristiyan okulu , 920 azınlık okulu bunun 465 Amerikan okulu , 167 kilise, onlarca sinagog) Türklerin dağda , hristiyan nüfusun şehirlerde olduğunu, son padişahların işgali görüp 59 idadi , 240 ilk okul açmaya çalıştığı, 1777 de askeri okullara Türk çoçukları almaya başladığı) bahsetmiştik.
NELER ÖĞRENDİK, NELER?
08 Mayıs 2020, 10:47 0
NELER ÖĞRENDİK, NELER?
Birkaç aydır korona virüs ile yatıyoruz Covid-19 ile kalkıyoruz. Evden dışarı adımımızı atmaya korkuyoruz. Virüs salgını haberleri nedeniyle adeta paranoya yaşıyoruz.
EMEĞİN VE LİYAKATIN OLMADIĞI YERDE, ÇOÇUKLARINIZI EGOLU YETİŞTİRİYORSUNUZ DEMEK
02 Mayıs 2020, 17:11 0
EMEĞİN VE LİYAKATIN OLMADIĞI YERDE, ÇOÇUKLARINIZI EGOLU YETİŞTİRİYORSUNUZ DEMEK
Çocuklarınıza sorumluluk verip onların farklı işlerde çalışmasını sağlarsanız emeğin kıymetini bilirler. Fakat bizdeki sistem egolu insan yetiştirmektir. Asla emeğin kıymetini bilmez. Onun içinde böyle toplumların iki gurubu olur sağ ve sol sadece bir birlerine karşı olurlar ve buradan sadece sermayenin bencilliği çıkar.
ÇALKAMA İÇSEK
01 Mayıs 2020, 12:38 0
ÇALKAMA İÇSEK
Geriye doğru film şeridi sarılınca ekranda geçmiş yılların hatıratları yansımaya başlıyor. Ramazan ve bayram sohbetlerinin özelliğidir ki geçmişi yinelemeden, hatıraları tazelemeden durulmaz. Hele hele orta yeri koronavirüs veya emsali salgın hastalık belası sarmış ve sokağa çıkma yasağı da uygulanmakta ise en ince detaylara kadar eşeleme deşeleme vakti müsait demektir...