Yazar HABERLERİ
EYVALLAH
29 Mayıs 2020, 11:02 0
EYVALLAH
Çok sevdiğim ve kullandığım bir sözdür eyvallah. Her ne kadar eyvallah yerine teşekkür ederim ya da sağ ol kelimelerini de kullansak da tam karşılıkları değildir.
SALGIN SONRASI YAŞAM VE UYUM SORUNLARI
26 Mayıs 2020, 18:21 0
SALGIN SONRASI YAŞAM VE UYUM SORUNLARI
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Covid-19 virüs salgını devam etmektedir. İslam Alemi olarak ilk defa böylesi bir durumla karşılaştık.  Müslümanların buluşma yerleri olan Camilerimiz hayli zamandır ibadete kapalı. Elbette bunun tedbir amaçlı olduğu şuurunu taşımaktayız. Bayram Namazlarında Müslümanlar olarak içimizdeki çocuğu çıkarır koşarak Bayram namazlarına giderdik. Bu bayram böyle oldu, adına da tabiri caizse "Sanal Bayram" dedik.
VİRÜS GÖLGESİNDE BAYRAM
26 Mayıs 2020, 11:14 0
VİRÜS GÖLGESİNDE BAYRAM
Bu yıl, "recep, şaban, ramazan," üç aylar ve üç ayları izleyen mübarek ramazan bayramını yasaklı ortamda evde geçirdik... Kovid-19 diye tanımlanan koronavirüs nedeniyle hızla yayılan salgın dünyayı karantina günleriyle tanıştırmıştır. Tarihte de salgınlar vardır ama hiç biri bölgesel sahaları aşıp küresel düzeyde kasıp kavurmamıştır. Hızlı ulaşım ve küresel ilişkiler yayılmayı kolaylaştırmıştır...
VEFANIN MUTLULUĞU
26 Mayıs 2020, 10:17 0
VEFANIN MUTLULUĞU
Tüm dünyayı ansızın kâbus gibi saran korona virüs yayılması hepimizi derinden sarstı. Bu süreçte yaşadığımız “evde kal Türkiye, evde hayat var, ev hayat dolu” çağrısı günlerdir doğanın mis havasından yoksun, dışardaki yaşamın özgürlüğünden mahrum durduk. Hüzünlü anılarım zor günlerimde sevgilerini derinden hissettiren vefalı öğrencilerimin gelen telefonları mutlu etti…
KIRSALDAN KALKINMAK
23 Mayıs 2020, 12:23 0
KIRSALDAN KALKINMAK
Eskilerde siyasi tartışmalar modernleşme ve kalkınma arayışları doğrultusunda vizyon geliştirilmesi yönünde yapılırdı. "Köykent" sosyal demokrat kitlenin; "Tarım Kentleri" ise ülkücü hareketin savunma mekanizmasında yer almaktaydı.  Liberaller için dün dündü, bu gün bugündü..." Kent projeksiyonu, öngörüde aynı amaca yönelik, çok az değişik farkla anlatılmaktadır...
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR?
22 Mayıs 2020, 09:52 0
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR?
Eski kuşaklar geçmişe özlemle, içleri burkularak; “nerede o eski ramazanlar?” ya da “nerede o eski bayramlar?” derler ya Ramazan geldi geçti, şahsım adına hiçbir şey anlamadım. Sanırım hepimizin “nerede o eski Ramazanlar?” diyesi geldi.
BAĞIMSIZLIK MEŞALEMİZİN YAKILIŞI 101 YAŞINDA
18 Mayıs 2020, 12:14 0
BAĞIMSIZLIK MEŞALEMİZİN YAKILIŞI 101 YAŞINDA
Yine bir 19 Mayıs. Ülkemizin kurtuluş meşalesinin yakıldığı gün. Bandırma Vapuru’ndan inen bir avuç azimli insan. Bunları aynı hedefe inandırıp etrafında toparlayan güçlü ve güvenilir lider Mustafa Kemal.
MUTFAKTA YANGIN VAR
16 Mayıs 2020, 13:43 0
MUTFAKTA YANGIN VAR
Dünyayı tehdit altında tutan pandemi, bulaşıcı hastalığın yeni tip kovid-19 denen koronavirüs ile hızla yayılması, kış ortası görülmeye başlaması, turizm sezonu öncesini kapsaması mutfaktaki yangını katlamıştır. Turizm bölgelerinde faturası ağır olmakta, orta ve dar gelirli aileleri yoksullaşmış, işletmeciyi beklenmedik ölçekte sarsmıştır.
İNSANLIK BİZDE KALSIN
15 Mayıs 2020, 10:20 0
İNSANLIK BİZDE KALSIN
Kıymetli okurlarım kaç gündür korona ile yatıp korona ile kalkıyoruz. Televizyonlarda korona haberleri dinleyip gazetelerde korona haberleri okuyoruz. Artık gına geldi, ben bugün yapay zekadan bahsetmek istiyorum.
NİÇİN HESAP VERMEK ZORUNDAYIZ?
08 Mayıs 2020, 15:02 0
NİÇİN HESAP VERMEK ZORUNDAYIZ?
Bize yutturulan tarihin başında bu geliyor, bugüne kadar Selçuklu okul sayısı ( 17 merkezde onlarca bilim yuvası-16 asırda kapatıldı) ) Osmanlı'da okul sayısı ( 2300 hristiyan okulu , 920 azınlık okulu bunun 465 Amerikan okulu , 167 kilise, onlarca sinagog) Türklerin dağda , hristiyan nüfusun şehirlerde olduğunu, son padişahların işgali görüp 59 idadi , 240 ilk okul açmaya çalıştığı, 1777 de askeri okullara Türk çoçukları almaya başladığı) bahsetmiştik.