Gazeteci Şenler hayatını kaybetti

banner18

Gazeteci yazar Şule Yüksel Şenler, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

banner94
Gazeteci Şenler hayatını kaybetti
29 Ağustos 2019 Perşembe 09:48

1960'lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanan gazeteci yazar Şule Yüksel Şenler, İstanbul'da yaklaşık 8 aydır tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Başkan Erdoğan da Şule Yüksel Şenler için Twitter'da taziye mesajı yayınladı. Başörtüsü modeliyle geniş kitleleri etkileyen Şenler, o modelin kendi ismiyle anılmasına neden oldu. Birçok genç kız için rol model oldu. Onun örtünme şeklini benimseyenlerin sayısı giderek arttı. Bu tarz başörtüsü "Şulebaş" olarak anılıyordu artık.

Gazete Alanya ailesi olarak başarılı gazeteci Şenler’e Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

ŞULE YÜKSEL ŞENLER KİMDİR?

Şule Yüksel Şenler 29 Mayıs 1938’de Kayseri’de doğmuştur. 1960’lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanmıştır. Aslen Kıbrıslıdır.

Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Bu, onun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965’te tesettüre girdi.

Yeni İstiklal gazetesindeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlattı. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü şulebaşı olarak anılmaya başlandı. Cevdet Sunay’a yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, sekiz ay cezaevinde kaldı.

Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71’de köşe yazarı idi. Seher Vakti dergisinin başyazarı oldu. 1971’de hapis yattı. 1980’den sonra Zaman ve Millî Gazete’de yazdı.

Huzur Sokağı adlı romanı filme alındı. Yücel Çakmaklı’nın yönettiği Birleşen Yollar adlı filmin başrollerinde İzzet Günay ve Türkân Şoray oynadı.

Huzur Sokağı adlı romanı daha sonra aynı adla dizi olmuş ve ATV’de yayınlanmıştır. Ancak Şule Yüksel Şenler Zaman gazetesi röportaj yazarı Tuğba Kaplan’a dizinin çekiminden ilk etapta haberinin olmadığını, kendisinin de herkes gibi televizyondaki fragmanlardan öğrendiğini söylemiştir. Ayrıca hayli kırıldığını ve endişelendiğini belirtmiştir.

KİTAPLARI

Gençliğin Izdırabı

Hidayet

Bize Ne Oldu

İslam’da ve Günümüzde Kadın

Duyuşlar

Her Şey İslam için

Uygarlığın Gözyaşları

Huzur Sokağı

Kız ve Çiçek

Sağ El

Bir Bilinçli Öğretmen

Yılanla Tilki

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.