Sulama birlikleri tek çatı altında birleşti

banner18

Gazipaşa ve Alanya'nın da aralarında bulunduğu sulama birlikleri birleştirildi. Manavgat Sulama Birliği, Alara Sulama Birliği ve Alanya-Gazipaşa Sulama Birliği birleşerek Doğu Antalya Sulama Birliği adını aldı.

banner94
Sulama birlikleri tek çatı altında birleşti
14 Ocak 2021 Perşembe 13:55

HABER - Hasan KAYA

Devlet Su İşleri Antalya Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Tarım ve Orman Bakanlığımızın 30.12.2020 tarih ve 744476 sayılı Bakan Olur'u ile 7139 sayılı Kanunun 51. Maddesi ile 6172 sayılı kanuna eklenen ek maddenin 8. Fıkrasına göre Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan Manavgat Sulama Birliği, Alara Sulama Birliği, Alanya-Gazipaşa Sulama Birliği DOĞU ANTALYA SULAMA BİRLİĞİ olarak birleştirilmiştir.

Bu aşamada;

Manavgat’ta bulunan sulama birliğimiz Doğu Antalya Sulama Birliği Manavgat Şubesi, Alara’dan bulunan sulama birliğimiz Doğu Antalya Sulama Birliği Alara Şubesi, Alanya’da bulunan sulama birliğimiz Doğu Antalya Sulama Birliği Alanya Şubesi, Gazipaşa’da bulunan sulama birliğimiz Doğu Antalya Sulama Birliği Gazipaşa Şubesi olarak faaliyetlerine devam edecektir.

Manavgat-Alanya-Gazipaşa ve Alara birliklerimizin birleştirilmesi ile 3 olan Birlik Başkanı sayısı 1’ e düşecek. 3 olan Birlik Müdürü sayısı 1’e düşecek. 3 olan Birlik Saymanı sayısı 1’e düşecek. Birleştirme ile birlikte personel başta olmak üzere giderler azaltılarak Üreticilerimizin ödeyecekleri su kullanım hizmet bedelleri yıllar itibari ile minimuma düşürülecektir.

Antalya ilinde ürün bazında dönüme 68-350 TL arasında değişen Su Kullanım Hizmet bedelleri arasındaki makas azaltılarak standart hale getirilecek ve üreticimizin cebinden daha az sulama ücreti çıkacaktır”

SONUÇ OLARAK;

Antalya ilimizde DSİ tarafından inşaa edilerek, İşletme, Bakım-Onarım ve Yönetim sorumluluğu devir edilen Kamu Tüzel Kişiliğine haiz Sulama Birliklerimizce faaliyetlerine devam etmekte olup, 7139 Sayılı kanun kapsamında 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanununda yapılan değişiklikle başlangıçta 24 olan sulama Birlik sayısı ilk etapta 8’e akabinde, 7’ye ve son düzenleme ile 4’e indirilerek Sulama Birliklerimizin daha güçlü ve üreticimizin üretim yapması için gerekli her ortamı sağlayan ve en önemlisi düşük giderler sonucu daha uygun Su Kullanım Hizmet Bedelleri ile üreticilerimizin yanında olmayı hedefliyoruz.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.