Organlarının çalındığı iddiasına bir açıklama daha geldi

banner18

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan resmi yazılı açıklamada, 17 yaşındaki Rus turist kızın hastanede öldürüldükten sonra organlarının çalındığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek,” klasik otopsi işlemi yapılmış, akabinde cesetti babasına teslim edilmiştir” denildi.

banner94
Organlarının çalındığı iddiasına bir açıklama daha geldi
30 Ağustos 2019 Cuma 18:45

Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi'ndeki bir restoranda ailesiyle 13 Temmuz günü öğle saatlerinde yemek yedikten sonra midesinden rahatsızlanan Sofya Lanshakova, aynı mahalledeki sağlık ocağına götürüldü. Buradaki ilk müdahalesinin ardından ambulansla ilçedeki özel bir hastaneye sevk edilen Lanshakova, doktorların tüm çabasına rağmen hayatını kaybetti. Lanshakova’nın cansız bedeni, savcının incelemesinin ardından otopsi yapılmak üzere Antalya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Öte yandan Lanshakova’nın babasının ülkesindeki bazı basın kuruluşlarına kızının tedavi için gittiği hastanede öldürülüp, organlarının satıldığını ileri sürdü.

“KLASİK OTOPSİ İŞLEMİ YAPILDI”

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada,” Bazı basın yayın kuruluşlarında Alanya’da hayatını kaybeden Rus turist Sofia Lanshakova’nın organlarının çalındığı yönünde iddiaların yer alması üzerine basın açıklaması yapılması hasıl olmuştur. 13 Temmuz 2019 tarihinde 2 günlük karın ağrısı şikayeti ile önce Alanya İlçesi Mahmutlar Mahallesinde bulunan Sydra isimli kliniğe, ardından da aynı şikayetle Alanya Özel Yaşam Hastanesine müracaat eden Rus uyruklu Sofia Lanshakova’nın hastaneye kaldırıldıktan yarım saat sonra hayatını kaybettiği bildirilmiştir. Bunun üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2019/11743 soruşturma sayılı dosya üzerinden ölü muayene ve otopsi işlemleri yapılarak Adli Tıp uzmanınca kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için müteveffanın Antalya Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığına gönderilmesine karar verilmiştir. Antalya Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinin 14 Temmuz 2019 tarih 559 otopsi numarası ile müteveffanın ölüm sebebinin yapılacak tetkikler ile belirlenebileceği belirtilerek toksikolojik ve histopatolojik inceleme için bazı organ parçaları alınmak suretiyle klasik otopsi işlemi yapılmış, akabinde ceset ölenin babası Vıacheslan Lanshakov’a teslim edilmiştir.  Kesin ölüm sebebinin tespiti için cesetten alınan organları muhafaza eden Antalya Adli Tıp Kurumunun incelemeleri devam etmekte olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca da soruşturmaya devam olunmaktadır” denildi.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.