banner6

Bakan Dönmez'den büyükşehir'e ziyaret

banner18

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi için Antalya’da bulunan Bakan Fatih Dönmez Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i makamında ziyaret etti. Bakan Dönmez, Başkan Türel’in özellikle yenilenebilir enerji konusunda örnek çalışmalara imza attığını belirterek, teşekkür etti.

banner94
Bakan Dönmez'den büyükşehir'e ziyaret
09 Ekim 2018 Salı 17:54

Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Türel, Dönmez’in müsteşarlığı döneminde de Antalya’ya her zaman yakın bir ilgi gösterdiğini belirterek, teşekkür etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleri ile Antalya’da bugüne kadar önemli yatırımların hayata geçirildiğini vurgulayan Türel, “Antalya’da çok önemli projeler ile ilgili Bakanlığınızı ilgilendiren konularda bundan sonra da desteklerinizi alacağımıza hiçbir şüphemiz yok. Böylelikle Antalya’ya hiç akla gelmeyecek projeleri kazandırıyoruz’ dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çöpten elektrik üretimiyle ilgili Bakan Dönmez’e bilgi veren Başkan Türel, “Şu anda 40 bin konutun enerjisini çöpten elde ettiğimiz elektrikle sağlıyoruz” dedi.

BAŞKAN TÜREL GÜNEŞ TARLALARINI ANLATTI

Bakan Dönmez’e Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin güneş tarlaları hakkında da bilgi veren Başkan Türel, şunları söyledi; “2014 seçimlerinde öncesinde çiftçimize sulama suyunda elektriği bedava kullandırmak gibi sözümüz vardı. Yine sizin desteğiniz ile güneş tarlalarımızı kurduk. Güneş tarlalarımızdan elde ettiğimiz enerji ile senede yaklaşık 8 milyon lira civarında bir enerji bedelini sulama suyunda çiftçimize sübvanse ederek, sulama suyunda maliyeti yarı yarıya düşürdük. Seçimlerden önce bir sözü vermiş olduğunuz mutluluğu içindeyiz.”

ANTALYA’YA PROJELER KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bakan Dönmez’in müsteşarlığı döneminde en büyük desteği Antalya’nın vizyon projelerinden biri olan Boğaçayı Projesi’ne verdiğini de hatırlatan Başkan Menderes Türel, orada MİGEM’e ait olan ocakların kapatılarak Büyükşehir Belediyesi’ne devri hususundaki katkılarından dolayı Bakan Dönmez’e teşekkür etti. Kum ocakları ile ilgili sorunun 30 yıllık bir mesele olduğunu söyleyen Türel, Boğaçayı Projesi ile hem Antalya’ya önemli bir proje kazandırdıklarını hem de çevresel bir sorunu çözdüklerini belirtti. Türel, “Bundan sonrası için de Antalya’mızda her türlü nokta da desteklerinizle projeler kazandırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BAKAN’DAN TÜREL’E YENİLENEBİLİR ENERJİ TEŞEKKÜRÜ

Başkan Türel’e verdiği bilgiler için teşekkür eden Bakan Fatih Dönmez, Antalya’nın turizm açısından ön plana çıkan bir şehir olmasına rağmen son dönemde özellikle enerji kenti olma yolunda da hızla ilerlediğini vurguladı. Bakan Dönmez, Başkan Türel’e yenilenebilir enerji kaynakları, biyogaz ve güneş enerjisiyle alakalı projelerinden dolayı teşekkür etti. Özellikle güneş potansiyeli olan kentlerde çatı ve cephe uygulamalarının önünü açtıklarını anlatan Bakan Dönmez, tarımsal sulama amaçlı kullanmak isteyenler için de benzer bir uygulamaya devam edileceğini ifade etti.

GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETİMİNE DESTEK GELİYOR

Güneş potansiyelinin de giderek arttığına değinen Bakan Fatih Dönmez, “Avrupa’ya göre bizim güneşlenme oranımız birçok ülkeye göre daha iyi. Ortalama Türkiye’de 1700 saatlik bir güneşlenme potansiyeli var. Bu kuzeye doğru gittikçe biraz azalıyor ama güneye doğru geldikçe de giderek artıyor. Zaten insanımız özellikle sıcak su ve ısıtma konusunda güneş enerjisine alışkın. Çatılarda zaten bu tip sistem vardı. Şimdi buna benzer bir uygulamayı da güneşten elektrik üretmek amacıyla desteklemiş olacağız. Arkadaşlarımızla da görüştük, bürokrasiyi azalttık, 3-4 belgeye kadar indirdik, bir takım masraflar vardı onları da azalttık. Hatta bu konuyla ilgili arkadaşlarıma burada çatıya uydu anteni takmak kadar kolay ve basit bir iş olması gerektiğini söyledim” dedi

Ziyaretin sonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hediye takdiminde bulundu.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.