banner6

Bilimsel gerçekleri öğrenince bir daha sağınıza yatmayacaksınız

banner18

İnsanların günde ortalama 8 saat uyuduğu biliniyor. Bir diğer deyişle hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz.

Bilimsel gerçekleri öğrenince bir daha sağınıza yatmayacaksınız
18 Aralık 2017 Pazartesi 11:32

Uyku son derece önemli. Uykumuzu yeterince alamamamız halinde güne gergin başlarız ve bütün gün yorgun hissederiz. Journal of Clinical Gastroenterology’da yayımlanan bir araştırmada ise ne kadar uyuduğumuzun değil nasıl uyuduğumuzun önemli olduğunun altı çizildi. Meğerse uyku pozisyonumuzun sağlığımıza yararları ve zararları olabiliyormuş.

1- KALBE YARARLI

Solunuza doğru uyuduğunuzda vücudunuz kan pompalamakta zorlanmaz. Bunun nedeni ise atardamarların vücudun sol kısmında bulunmadı. Sağınıza doğru yattığınızda, vücudunuz kanı önce yukarıya doğru pompaladığından kan akışınız yavaşlar. Sola doğru yatmak kalbe yararlıdır.

2- SİNDİRİME İYİ GELİR

Sağımıza doğru yattığınızda, mide asidi yemek borunuza kadar ulaşır ve bu nedenle geceleri mideniz yanar. Zaten sindirim sorunları yaşayan biriyseniz, solunuza doğru yatın.

3- LENF DRENAJINA İYİ GELİR

Araştırmada, sola doğru yatmanın lenf drenajına iyi geldiği belirtildi.

Lenf drenajı en basit şekilde vücuda yararlı besinlerin bir yerden bir yere taşınması ve vücuttaki zararlı maddelerden arınılması şeklinde açıklanabilir.

4- ANATOMİMİZE UYGUNDUR

Midemiz ve pankreaslar vücudumuzun sol kısmındadır. Eğer sağınıza doğru yatarsanız daha geç uyumak zorunda kalırsınız.

5- DALAKTAKİ BASKIYI AZALTIR

Dalak da vücudumuzun solundadır. Dalağın görevi kanı temizlemektir. Vücudumuzdaki gereksiz maddeler lenfoyid sistemle dalağa taşınır. Solunuza doğru uyumak bir an önce bu maddelerden kurtulmanız anlamına gelmektedir.

Sağa doğru yatmanın dezavantajları ve sola doğru yatmanın avantajlarını karşılaştırdığınızda siz de solunuza doğru yatmaya başlayacaksınız.

Umarız ki herkes çok geç olmadan sola doğru yatmanın faydalarının farkına varır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.