banner6

KEPENK KAPATAN KUYUMCU SAYISI AÇIKLANDI

banner18

KEPENK KAPATAN KUYUMCU SAYISI AÇIKLANDI
06 Şubat 2016 Cumartesi 15:19

p>Antalya Kuyumcu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferda Erdem, 2016 yılının 2015 yılından daha sıkıntılı geçeceğini söyleyerek, Antalya’da son 10 yılda 800 civarında olan kuyumcu sayısının 350 kuyumcuya düştüğünü kaydetti.
Antalya Kuyumcular ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferda Erdem, 2015 yılını değerlendirerek 2016 yılına dair beklentilerini açıkladı. 2015 yılında turizme bağlı olarak gelirlerde yüzde 30 oranında düşüş yaşandığını söyleyen Erdem, 2016 yılının 2015 yılından daha zor geçeceğini kaydetti. Rusya ile yaşanılan gelişmelerin bunda büyük rol oynadığını belirten Erdem, "Turizm çok riskli bir sektördür. Turizmde 2016 yılında değişik alternatifler bulunmadığı sürece sıkıntılar devam edecektir" dedi.
10 YIL ÖNCE 850 KUYUMCU VARDI ŞİMDİ 350 TANE VAR
Kuyumcu esnafında son 5 yıldır kepenk kapatanların olduğunu söyleyen Erdem, "Bundan 10 yıl önce Antalya'da 750 ile 850 arasında kuyumcu vardı. Şu anda merkezde 350'ye yakın kuyumcu esnafımız var. Side'de bundan 10 yıl önce 260 tane kuyumcu vardı, şimdi 35 tane kuyumcu var. Yüzde 50'nin üzerinde bir azalma var. Antalya'da çarşılara baktığımız zaman 'Ayakkabıcılar Çarşısı' bir ara 'Kuyumcular Çarşısı' oldu. Sonra da hediyelik eşyacı oldu. Belli grupta esnafların aynı yerde toplanmasını doğru bulmuyorum. Genel itibariyle baktığımız zaman belediye olarak, bunlara tahkik konulması lazım. Bu ada bu parselde bu kadar kuyumcu olacak. Avrupa yasalarında bunlara belli düzenleme getirilmiş durumda. Her isteyen her istediği yerde istediği işletmeyi açarsa sistem kilitlenir" diye konuştu.
PARA KASALARI ARTIK GÖRÜNEN YERDE
Son yıllarda kuyumcu soygunlarında ciddi oranda azalma yaşandığını söyleyen Erdem, "Esnafımız dağın başına dükkan açmıyor. Eskiye göre soygun olaylarında ciddi oranda azalma kaydedildi. Alarm sistemleri ve güvenlik kameraları bu tür olayların azalmasında önemli faktör oldu. Esnafımız artık bilinçlendi. Örneğin eskiden esnafımız kasasını mağazanın arkasına koyar önünü güzel bir şekilde kapatırdı. Hırsıza rahatça çalışabileceği bir ortam sunardı. Para kasaları artık mağazalarda görünen yerde duruyor. Şimdi de artık dolandırıcılık başladı. Sahte altını kuyumcuya satmaya çalışıyorlar. Artık bunu da öyle kolay kolay satamıyorlar. Kendi içimizde haberleşme ağımız var, anında bütün esnaflarımıza kişinin profili ve satmak istediği ürün hakkında bilgi veriyoruz. Her üç ayda bir bütün kuyumcularımızdan numune toplayarak denetimlerimizi yapıyoruz" şeklinde konuştu. Ortadoğu'da ve sınırda yaşanılan gelişmelerin esnaf açısında üzücü olduğunu belirten Erdem, "Yaşanılanlar ticari olarak bizi de etkiliyor. Esnafımız bir yerden sonra memleketinin menfaatlerini öne çıkararak sabrediyor. Suriye, Irak ve İran'da yaşanılan sıkıntılar biterse Türkiye çok büyük bir ticaret merkezi olur. Türkiye onlar için Avrupa'ya açılan bir kapıdır."dedi.
ESNAF AVRUPA'YA GÖRE VİTRİN HAZIRLIYOR
Türkiye'de ve dünyada yaşanılan krizlerden Antalya'nın daha önce etkilenmediğini hatırlatan Erdem, "Çünkü Avrupa'dan gelen turist Antalya'ya gelip burada alışveriş yapıyordu. Şimdi durum tam tersine döndü, Anadolu'da bulunan iller Antalya'ya göre daha rahat durumda. Çünkü bizim sermayemiz turizme bağlı olduğu için sıkıntı yaşıyoruz. 2016 yılının çok sıkıntılı olacağını tahmin ediyoruz. İran'dan turist gelmesi güzel şey ama bana bu yansımıyor. Çünkü kuyumcular Avrupa'dan gelecek olan müşteriye göre vitrinlerini hazırlıyor. Bende 18 ayar altın var, İran vatandaşı ise 22 ayar altın alıyor. Bu değişkenlik bizi çok olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.