banner6

Başkan Türel : \\\\\\\'İçme suyundan elektrik üretilecek\\\\\\\'

banner18

Başkan Türel : \\\\\\\'İçme suyundan elektrik üretilecek\\\\\\\'
09 Mart 2017 Perşembe 11:40

p>Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, içme suyundan elektrik üretmek için düğmeye bastıklarını söyledi. Türel ayrıca Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip nitelikli ve kurumsal yatırımcıya tahvil ihracı imkanı sunacaklarını kaydetti.

\ \ \ \

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı devam toplantısı Başkan Menderes Türel başkanlığında belediye konferans salonunda gerçekleşti. 75 üyenin katılım sağladığı toplantıda 30 maddelik gündem ele alındı. Maddeler arasında dikkat çeken, belediyenin yatırım programında yer alan projelerin finansmanında kullanılmak üzere gündeme sunulan tahvil ihracı oldu. CHP kanadının desteklediğini söyleyip çekimser kaldığı maddede, 60 evet, 15 çekimser oy kullanıldı. Meclisten geçen maddeyle birlikte, gerekli izinlerin alınması durumunda nitelikli ve kurumsal yatırımcıya sunulmak üzere 300 milyonluk bir tahvil imkanı yaratılacak. Yatırımcılara ise 3 yıla varan vadede ödeme imkanı sunulacak. Belediye ayrıca içme suyundan elektrik üretimi için de düğmeye bastı. Başkan Türel, Orman ve Su İşler Bakanı Veysel Eroğlu’dan gerekli izin aldıklarını ve içme suyundan elektrik üretmek için çalışmalar içerisine girdiklerini kaydetti.

\ \ \ \

“Türkiye’de ilk kez gündeme gelecek”

\ \ \ \

Türkiye’de hiçbir belediyenin tahvil ihracı gerçekleştirmediğini aktaran Başkan Türel, daha önce MUBİM ve SKADA sistemleriyle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olduğunu hatırlattı. İhracın, yatırımcıya faiz ve vadede büyük avantaj sağladığına dikkat çeken Türel, yurt dışındaki yerel yönetimlerin sıkça uyguladığı bir sistem olduğunu kaydetti. Tahvil ihracının Türkiye’de hiç gündeme gelmediğini anlatan Türel, “İlk defa bizim sayemizde inşallah gündeme gelecek. Tahvil satın alana 3-6 ay veya yıllık faiz getiri ve yıl sonunda tahvil üzerinde ki anapara kadar ödeme içeren bir tutar kuponlar biçiminde gösteriliyor. 2-3 yıl sonrası anapara ödenecektir” dedi.

\ \ \ \

“Teminat Büyükşehir Belediyesi”

\ \ \ \

Yatırımcının herhangi bir kredi talebinde bulunduğunda bankaların çektirdiği zorlukları anlatan Türel, “Herhangi bir bankadan bir kredi talebi yapıldığında teminat esasına göre çalışıyor. Ancak bunda teminat gösterilmeyecek. Bu tahvil ihracı büyükşehir belediyesinin finansal itibariyle gerçekleşecek. Büyükşehir Belediyesi’nin finansal durumu fevkalade iyi olduğu raporla sunulmuştu zaten. Bu Tahvil tutarımız 300 milyon civarında, ilk etapta 150 milyon liralık tahvil düşünülüyor. Oluşan talebe göre de kalan 150 milyonluk limiti değerlendireceğiz” diye konuştu.

\ \ \ \

Mevzuata uygun

\ \ \ \

Tahvil ihracının meclis kararıyla nihai olarak gerçekleşmeyeceğini hatırlatan Türel, “Bu safha safha gerçekleşecek bir girişim. Bugün meclisimiz ön gördüğü takdirde, iç işleri bakanlığında, hazine müsteşarlığının iznine tabi. Ancak şunu belirtmek isterim hazinenin verdiği rapora göre de belediyemizin ekonomik yapısına müsait olduğu belirtildi. Daha sonra da sermaye piyasası kuruluyla yürütülecek bir işlem ve son olarak menkul kıymetler borsasıyla birlikte bu çalışmalar tamamlanacak” dedi.

\ \ \ \

Tahvil ihracatın mevzuatta yeri olduğunu belirten Türel, ancak elde edilen gelirin sadece belediyenin yatırım projelerinde kullanabileceğine dikkat çekerek, “5399 belediye 68. maddesi 1. fıkranın c bendi uyarınca biz bu tahvil finansmanından elde edeceğimiz bütçeyi, sadece belediyenin yatırım finansmanında kullanabiliyoruz. Kanun bu şekilde düzenlenmiş. Dolayısıyla mevzuat açısından da bir sorun söz konusu değil” şeklinde konuştu.

\ \ \ \

“Sudan elektik üreteceğiz”

\ \ \ \

Son olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun geçtiğimiz hafta ziyareti esansında büyük bir izin aldıklarını dile getiren Türel, içme suyundan elektrik üreten belediye olacaklarını söyledi. Türel, “Büyük bir cesaretle ortaya koyduk. Doğru olduğumuza inandığımız bir projede araştırmalar ve fizibiliteler yapıyoruz. Doğru olduğumuza inandığımız zaman bu tür projelerin üzerine cesaretli bir şekilde gidiyoruz. Bu projede de Türkiye’de büyük bir örnek olacağız” ifadelerini kullandı.

\ \
banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.