banner6

TÜRKMENLER İKİ ATEŞ ARASINDA

banner18

TÜRKMENLER İKİ ATEŞ ARASINDA
28 Temmuz 2015 Salı 16:50

p>Suriye\'de yaşayan Türkmenler bugün DAEŞ ve YPG militanlarının çatışmaları arasında kalıyor. Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından hazırlanan raporda, 9. yüzyıldan beri Halep, Lazkiye, Humus, Hama ve Golan\'da yaşayan Türkmenlerin, Suriye’deki savaşın cereyan ettiği günden itibaren hep iki ateş arasında yaşadığı belirtildi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı\'nın (YTB) desteğiyle, ORSAM tarafından yapılan saha çalışmaları sonucu \"Lübnan\'da Türk Varlığı ve Osmanlı Mirası\" başlıklı rapor hazırlandı.
LÜBNANLI TÜRKMENLER
YTB\'den yapılan açıklamada, Lübnanlı Türkmenlerin durumunu ve  özellikle 2009 yılından bugüne Lübnanlı Türkmenler ile Türkiye arasındaki ilişkileri çok boyutlu olarak ele alan raporun, bu yönüyle konunun tüm yönlerine ışık tuttuğu belirtildi. Saha çalışması sürecinde Lübnan Türkmenlerinin yanı sıra Türkiye ile tarihi bağları olan Girit Türkleri, Anadolu kökenli aileler, Çerkezler, Mardinliler gibi farklı toplulukların da rapor kapsamında değerlendirildiği ifade edildi.
TÜRKİYE-LÜBNAN İLİŞKİSİ
Raporun Türkiye ile Lübnan arasındaki ilişkileri geliştirmesi ve bölgede gerçekleştirilecek kapsamlı araştırmalara örnek teşkil etmesi bekleniyor.
Akkar ve Baalbek Türkmen köylerinde bulunan nüfus dağılımına ilişkin bilgileri gösteren tabloların yanı sıra tablolarda adı geçen köylerin etnik ve dini yapılarına ilişkin ayrıntılı bilgilere de yer verilen raporda ayrıca ele alınan başka konunun ise Suriye’deki savaşın cereyan ettiği günden beri hep iki ateş arasında kalmak zorunda kalan Türkmenler olduğu belirtildi. Bugün DAEŞ ve YPG militanlarının çatışmaları arasında hep gözardı edildiği belirtilen Türkmenlerin, 9. yüzyıldan beri Halep, Lazkiye, Humus, Hama ve Golan şehirleri başta olmak üzere Suriye’nin pek çok yerinde yaşadığı aktarıldı.
SURİYE DE KRİZ
YTB’nin Suriye Türkmenlerine ilişkin yaptığı araştırmada, Bayır-Bucak Türkmenleri, Golan Türkmenleri ve Halep, Hama-Humus Türkmenleri başlıkları yer alıyor. Çalışma kapsamında Suriye’deki Türkmenlerin tarihi süreçte yaşadığı savaş ve göç gibi pek çok olaya da dikkat çekilerek Lübnan\'daki Türkmen varlığının Suriye\'deki kriz ile bağlantısı ortaya konulmaya çalışılıyor.

 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.