banner6

MEB YOL HARİTASINI ÇİZDİ

banner18

MEB YOL HARİTASINI ÇİZDİ
03 Ağustos 2015 Pazartesi 14:58

p>Anayasa Mahkemesi\'nin (AYM) dershane dönüşümünü öngören yasayı iptal etmesinin ardından gerekçeli kararı inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı yol haritasını çizdi. Bakanlığın yol haritasına göre okul müfredatına yönelik eğitime önem verilecek. Dershanelerin olmayacağı yol haritasında takviye dersler MEB kurslarında, halk eğitim merkezlerinde ve özel işletmelerin açacağı kurslarda verilecek. Temel liseler yollarına güçlenerek devam edecek. Bu liselere kayıt yaptıran öğrenciler bir sorun yaşamayacak ve eğitimlerini kayıt oldukları okullarda sürdürebilecek. Kurslar eğitim saatleri dışında kendi öğrencilerine takviye dersleri de verecek. Üniversiteye hazırlık dönemine başlayacak öğrencilere de temel liseler yardımcı olacak. Temel liseler hafta içi 19.00\'dan sonra ve hafta sonları mezunlara ders verebilecek.
MEB KURSLARININ KALİTESİ ARTIRILACAK
Okullardaki takviye kursları artırılarak kaliteli hale getirilecek. Öğrencilerin bu kurslardan maksimum derecede yararlanması sağlanacak. Halk eğitim merkezlerinde verilen takviye kurslarına devam edilecek. Mezun öğrenciler sınava hazırlanmak için bu kurslardan da faydalanacak. Özel okullar ise kendi öğrencilerine hafta sonları takviye dersler verebilecek.
ÖĞRENCİ KURSLARI KAYIT ALTINDA TUTULACAK
Öte yandan edinilen bilgiye göre takviye kurslarına giden öğrencilerin hangi kurslara gittiği de kayıt altına alınacak. Kurslar, e-okul sistemindeki gibi öğrenci kayıtlarını resmi ortamda tutacak. Böylece hangi okuldaki öğrenciler en çok hangi dersten takviye alıyor bakılacak ve okulların o dersteki performansları kontrol edilecek. Örneğin A okulundaki öğrenciler en çok matematik dersinden takviye alıyorsa bu okuldaki öğrencilerin neden bu derse yöneldiği araştırılacak ve bu yönde çalışma yapılacak. Daha önce dershanelerin denetimsiz olarak öğrenci alım işlemleri böylece takviye kurslarında MEB tarafından denetlenmiş olacak.
KURSLAR CİDDİ DENETİME TABİ TUTULACAK
Kursların nasıl eğitim vereceği, hangi beşeri ve fiziki altyapı çerçevesinde hizmet verebileceği, yeni açılacak olan kursların hangi programları nasıl uygulayacakları da yeni hazırlanan yönetmelikte belirtilecek. Kurslar ne kadar ders veriyor, öğrencilerin durumu ne, bunların hepsinin kayıtları tutulacak. Saha ciddi bir denetim altına alınmış olacak. Ayrıca dershanedeki öğretmenler takviye kurslarında ve temel liselerde görev yapmaya devam edecek.
MEB KARARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLAYACAK
Şimdiye kadar dönüşmeyen dershanelere yeni programla dönüşüm seçeneklerinden birini seçmeleri istenecek. Yeni bir yasa çıkmadığı ve mevcut yasada dershane kavramı bulunmadığı için dönüşümü tercih etmeyen dershaneler otomatik olarak sistem dışında kalacak ve kapanacak. Bakanlık önümüzdeki hafta içerisinde yayımlayacağı yönetmelikle ikincil mevzuattaki düzenlemeleri kamuoyuna duyuracak. (Star Gazete)

 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.