banner6

Muhittin Böcek, Türel dönemi için soruşturma istedi

banner18

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, eski başkan Menderes Türel döneminin araştırılması için İçişleri Bakanlığı’na resmi olarak başvuruda bulundu.

banner94
Muhittin Böcek, Türel dönemi için soruşturma istedi
14 Haziran 2019 Cuma 12:43

İçişleri Bakanı Soylu, soruşturmaya başladıklarını söylerken, Türel, bu durumla alakalı “Ben de memnun oldum, sevindim. Ne kadar düzgün iş yapıldığının teyidi olur” açıklamasında bulundu.

Soylu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek’in AK Parti’li Menderes Türel döneminin tamamının araştırılması için bakanlığa müracaat ettiğini açıkladı. Belediyelerin denetlenmesinin İçişleri Bakanlığı’nın görevi olduğunu belirten Bakan Soylu, “2014 yılından itibaren biz belediyeleri şikayetin dışında normal bir teftiş yapmıyoruz. Bu bizim eksikliğimiz. Ve geçen yıl bu konuda bir karar aldık. Hem teftiş müfettişlerimiz hem mali değerler kontrolörler’imiz yaklaşık 300’ün üzerindeki belediyeye teftişe gitti. Bu toplam belediyelerin beşte biri” dedi. Belediyelerde mevzuat konusunda bilgi eksikliği olduğunu kaydeden Bakan Soylu, “Öyle işlerler karşılaşıyoruz ki, bir kısmı hiç bilmiyor. Bu teftişler daha ziyade rehberlik teftişleridir. Yani geleceğe ait şunu şöyle yapmanız lazım; kurallar, kanunlar bunlardır gibi ortaya çıkan rehberliktir” diye konuştu.

YENİ BAŞKAN MÜRACAAT ETTİ

Önceki dönem Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın AK Parti’li Menderes Türel olduğunu hatırlatan Soylu, şöyle devam etti:  “Bütün dönemleri araştırmak bizim görevimizdir. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı 5 yıldır Menderes Türel, ne yapacağız şimdi? Antalya’ya yeni gelen belediye başkanı bize müracaat etti. Dedi ki ‘Biz Menderes Türel döneminin tamamının araştırılmasını istiyoruz.’ Biz de şimdi Menderes Türel döneminin tamamını araştırıyoruz. Araştırmayalım mı yani? Bu tip talepler de çok. 175 belediyeden ‘Bir önceki dönemimizi araştırın’ diye talep geliyor. Ben belediyelerin vesayet makamıyım, vasisiyim yani. Bunu soruşturmak zorundayım. Eğer soruşturmaz isem görevimi eksik yaparım.”şeklinde konuştu

TÜREL: SEVİNDİM, MUTLU OLDUM “VEREMEYECEK HESABIMIZ YOK”

Kendi döneminin araştırılacak olmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Menderes Türel, şu ifadeleri kullandı: “Böcek yazılı olarak İçişleri Bakanlığı’na dönemimizin incelenmesi için resmi yazıyla müracaat etmiş. Ben de memnun oldum, sevindim. Menderes Türel döneminde bir kez daha ne kadar düzgün iş yapıldığının teyidi olur. Allah’tan başka kimseden korkumuz yok. Veremeyecek hesabımız hiç yok. Böylelikle Türel döneminde yapılan işlerin ne kadar doğru ve düzgün olduğu teyit edilmiş olur. Abdestimizden şüphemiz yok.” dedi.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.