banner6

CHP’li Demirci: ‘Değişiklik söz konusu olmayacak’

banner18

Alanya Belediyesi’nin CHP’li Belediye Meclis Üyesi ve Şehir Plancısı Erkan Demirci, doğal ve tarihi bölgelerin imara açılacağıyla ilgili açıklamanın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

CHP’li Demirci: ‘Değişiklik söz konusu olmayacak’
10 Ocak 2018 Çarşamba 18:46

Alanya Belediyesi’nin CHP’li Belediye Meclis Üyesi ve Şehir Plancısı Erkan Demirci, doğal ve tarihi bölgelerin imara açılacağıyla ilgili açıklamanın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Demirci, sosyl medya hesabından şu paylaşımda bulundu: “Bugün Alanya Kalesi!’ne ilişkin basına yansıyan haberlerden sonra gelen telefonlar üzerine konu hakkındaki şahsi yorumumu buradan paylaşmak istedim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ilanına göre, Hisariçi ve Tophane mahallelerinin doğal sit statüsünün sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak, eski harabe rum evlerinin olduğu bölgenin ise nitelikli doğal koruma alanı olarak ilan edildiği, korunacak hassas alanlar için tescil sürecinin halen devam ettiği anlaşılmaktadır. Sürdürülebilir koruma alanlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı bölge komisyonundan izin almak şartıyla yerleşime açılması mümkün olsa da Alanya Kalesi'nin ayrıca 1. derece arkeolojik, tarihi ve kentsel sit özelliği de bulunmaktadır. Arkeolojik sitler açısından bölgenin yerleşime açılması, mevcut durumdan farklı bir kullanım gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Bu konuda yetki Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nda olup, koruma mevzuatında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Kısaca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğal sit alanlarına ilişkin mevzuattaki sınır ve tanımlarda değişiklik yapmış olmasına rağmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı arkeolojik sit mevzuat ve sınırlarında değişiklik yapmadığı için Tophane ve Hisariçi mahallelerinde yapılaşmaya ilişkin öncekine oranla bir değişiklik söz konusu olmayacaktır.

‘HİÇ EYLEMDE BULUNMAYACAĞINI HÜKME BAĞLIYOR’

Ayrıca yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde bir yanlışlık yoksa Seki Mahallesi Adataşı Mevkii ile Gazipaşa sınırı arasında kalan sahil kısmının sit derecesini 3. dereceden, 1 dereceye yükseltmiştir ki, bu durum bölgede tarım yapılmasına dahi engel olacaktır. Konuya ilişkin koruma ve kullanma koşullarını düzenleyen 728 no'lu ilke kararında 1. derece doğal sit alanları bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak alanlar olarak tariflenmekte, bu alanlarda bitki örtüsünü, topoğrafyayı ve diluet etkisini bozacak hiç eylemde bulunulamayacağını hükme bağlamaktadır. Umarım yanılıyorumdur ancak eğer Seki, Demirtaş Yeşilöz ve Aydap bölgesi 1. derece doğal sit alanı ilan edilmişse ki bakanlık internet sitesinde öyle gözüküyor bölgede bırakın yapılaşmayı, muz serası yapımı bile mümkün olmayacaktır.İncelemek isteyenler www.says.gov.tr internet sitesinden vatandaş bilgilendirme kısmına girerek kontrol edebilirler.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.