banner6

 “Bu açıklamalar ateşe benzin dökmektir”

banner18

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş adamlarının mal varlığını yurt dışına çıkarmasıyla ilgili yaptığı “ihanet-i vataniye” açıklamasının, yabancı sermayenin Türkiye’ye gelişini daha da zorlaştıracağını belirttir.

 “Bu açıklamalar ateşe benzin dökmektir”
04 Aralık 2017 Pazartesi 12:50

 “Sermaye kontrolünü çağrıştıran bu açıklama, OHAL nedeniyle,  hukuk güvenliğinin olmaması nedeniyle Türkiye’den uzaklaşan yabancı sermayeyi daha çok ürkütecektir. Bir anlamda ateşe benzin dökmektir. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, neyi kastettiğini bir an önce açıklamalıdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,  AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın, “Bazı işadamlarının varlıklarını yurtdışına kaçırma gayretinde olduğunu duyuyorum. Hiçbirine çıkış izni vermeyin. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniyedir” açıklamasını eleştirdi. Erdoğan’ın söszleriyle neyi kastettiğini açıklaması gerektiğini vurgulayan Budak, “Türkiye serbest piyasa ekonomisini uygulayan, sermayenin, malların ve emeğin serbestçe dolaşmasını benimsemiş bir ülkedir.  Bunun tersine adımlar, OHAL nedeniyle Türkiye’den uzaklaşan yabancı sermaye için güven sorununu daha da derinleştirecektir. O nedenle bu açıklamanın hangi bağlamda yapıldığı derhal açıklanmalıdır. Sermaye kontrolünü çağrıştıran ‘kapıları kapatın’ gibi bir yaklaşım, panik yaratacaktır. Zaten bıçak sırtı bir dönemden geçen ekonomi için ateşe benzin dökmektir. ‘Vatana ihanet’, ‘çıkış izni vermeyin’ gibi yaklaşımlar, tek adam rejimini kanıtlayan sözlerdir. Kürsüden kabineye talimatlar yağdırıyor. Maalesef Türkiye’de can ve mal güvenliğinin kalmadığını üzülerek görüyoruz” dedi.

OHAL kontrat engeli

OHAL’in yabancı sermaye için ciddi bir güven sorunu oluşturduğunu,  hukuk güvenliği konusunda yaşanan sıkıntıların da iş dünyasının, yurtdışı işlerini ciddi şekilde olumsuz etkilediğini kaydeden Budak, “Aylardır uyarıyoruz. Ekonomi güvenle yürür. Hukuk ve demokrasiden uzaklaşılması, OHAL’in inatla sürdürülmesi ciddi bir güven erozyonu oluşturmuş durumda. Sigorta şirketleri Türkiye için sözleşme ve alacak sigortası yapmıyor. Yurtdışındaki büyük firmalar, Türkiye’deki tedarikçilerinin siparişleri teslim edemeyeceği endişeleri yaşıyor ve üretim tesislerini başka ülkelere kaydırmaları talebini yapıyor. Firmaların CEO’ları seyahat sigortası yapılmaması nedeniyle Türkiye’ye gelemiyor. Bazı büyük firmalar için OHAL,  tek başına kontrat yapma engeli. Buna benzer pek çok sorun yaşanırken, böylesine bir açıklama, Türkiye’ye yabancı sermaye girişine ket vuracaktır. Net döviz açığı 213 Milyar dolara çıkan özel sektör ağır bir darbe yiyecektir. Yatırımlar ertelenecek, işsizler ordusu büyüyecektir. Bir an önce herkes aklını başına almalıdır. Bırakın sermayeye baskıyı, OHAL derhal kaldırılmalı, hukuk güvenliği ve normalleşme sağlanmalıdır” diye konuştu.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.