banner6

28 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLİYOR

banner18

banner94
28 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLİYOR
28 Eylül 2015 Pazartesi 12:02

p>
Kadavradan organ naklinin yetersiz olduğu Türkiye\'de organ naklinin büyük bölümü canlı vericiden karşılanıyor. Ülkemizde 28 bin 635 hasta, bağışlanacak organla sağlığına kavuşmayı bekliyor. Her yıl yaklaşık 6 bin yeni böbrek hastasının organ nakline ihtiyaç duyduğu Türkiye\'de, 60 bin 454 hasta diyalize giriyor.
Organ nakli bekleyen hastalardan 22 bin 420\'sini böbrek hastaları oluştururken, 3 bin 34 kişi kornea, 2 bin 239 hasta karaciğer, 628 kişi kalp, 260 kişi pankreas, 46 hasta akciğer, 4\'er kişi de ince bağırsak ve kalp kapağı nakli için bekliyor.
\"TOPRAK DEĞİL, CAN OLSUN\"
İzmir Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu, organ bağışının çok önemine işaret ederek, bütün organlarını bağışladığını söyledi. Organ bağışını artırmak için birçok çalışma yaptıklarını, iki bine yakın imam ve vaize eğitim verdiklerini, hutbelerde bu konunun işlenmesini sağladıklarını, daha fazla kitleye ulaşabilmek için her türlü yolu etkinlikten istifade ettiklerini aktaran İzzettinoğlu, \"Organlarımız sonuçta toprak olup gidecek. Organlarımız toprak değil, birine can olsun istiyoruz. Bir gün biz de organ bağışına ihtiyaç duyabiliriz, bunun garantisi yok. Bu durumdaki insanlarla empati kurmak lazım\" değerlendirmesinde bulundu. İzzettinoğlu, herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.