KALEDE KAZILAR KALDIĞI YERDEN

banner18

banner94
KALEDE KAZILAR KALDIĞI YERDEN
31 Ağustos 2015 Pazartesi 11:59

p>Kaymakam Tanrıseven, Kaymakamlığın destekleri ile yıllar sonra tekrar başlayan Arkeolojik Kazı çalışmalarını yerinde görmek amacıyla kazı ekibini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
SELÇUKLU DÖNEMİNE AİT
Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Kalesinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Prof. Dr. Osman Eravşar başkanlığında yürütülen Arkeolojik Kazı çalışmalarını yerinde görmek amacıyla kazı ekibini ziyaret etti. Kaymakam Tanrıseven, Alanya Kaymakamlığının destekleri ile Alanya Kalesi İçkale bölümünde yürütülen 2015 yılı çalışmaları hakkında kazı başkanı Prof. Dr. Osman Eravşar’dan bilgi aldı.
Bakanlar Kurulu kararı ile başlatılan 2015 yılı kazı çalışmaları Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Eravşar’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Tanrıseven, Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen ve kazı başkanıyla birlikte kazı sonucunda ortaya çıkarılan Selçuklu dönemi çinileri ve farklı dönemlere ait seramikleri de inceledi. Yapılan kazı çalışmalarında 24 adet sikke ve çok sayıda çanak, çömlek ve çini bulundu. Bulunan sikke, çini, çanak ve çömleklerin envanter çalışmaları ise devam ediyor. Tanrıseven, kazı çalışmalarına katılan kazı ekibine emekleri için teşekkür etti.
HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ
Tanrıseven “Alanya Kalesi İçkale bölümünde yürütülen çalışmalar ile ilgili Kaymakamlık olarak üzerimize düşen her türlü desteği vereceğiz. Yapılan bu çalışmalar Alanya Kalesinin tarihinin aydınlatılmasına ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Daimi listesine girmesinde önemli rol oynayacaktır ” dedi. Alanya Kalesinde daha önce yapılan kazılar 1985- 2008 yılları arasında Prof. Dr. Oluş Arık, 2011 yılında ise Prof. Dr. Bekir Deniz başkanlığında yürütülmüştü. M.Ö. 4. yüzyıldan beri yerleşim görmüş olan Alanya Kalesi, Tersane, Kızılkule gibi anıtsal yapılarının yanı sıra yarımadayı çevreleyen surları ile Ülkemizde en iyi koruna gelmiş ortaçağ askeri savunma mimarisini ortaya koymaktadır.

 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.