Çinli turist 500 milyar dolar harcama yaptı

banner18

banner94
 Çinli turist 500 milyar dolar harcama yaptı
20 Mayıs 2015 Çarşamba 09:33

p>Çinli turistler, 2014 yılında yaklaşık 500 milyar dolar harcama yaptı. Böylece geçtiğimiz yıl yurtdışına yaptıkları seyahatlerde Türkiye'de tüm hane halkının yaptığından fazla para harcamış oldular. Üstelik nüfusun sadece yüzde 6'sının pasaportu var.
TÜM HANE HALKI
Rotayı yurtdışına çeviren Çinli turistler, 2014 yılında yaklaşık 500 milyar dolar harcama yaptı. Bu rakam Türkiye'de 442 milyar dolar ve Endonezya'da 436 milyar dolar civarında olan hane halkı tüketiminden bile büyük. Bir başka deyişle Çinli turistler geçtiğimiz yıl yurtdışına yaptıkları seyahatlerde Türkiye'de tüm hane halkının yaptığından fazla para harcadı. 
GELİR DÜZEYİNİN ARTMASI
Dünya gazetesinden Evrim Küçük'ün haberine göre, gelir düzeyinin artması, yaşam standartlarının iyileşmesi Çinli insanları dünyayı görmek için heveslendiriyor. Pekin yönetimi Çinlilerin seyahat edebilecekleri ülke ve bölge sayısını 151'e çıkardı. Böylelikle Çin'in yurtdışı turizminde gelecek yıllarda hızlı büyümenin devam etmesi bekleniyor. Üstelik Çin'de yurtdışına gitmek daha ilk evrelerini yaşayan bir trend. 2014'te yurtdışına yapılan seyahatler her ne kadar yıllık bazda yüzde 20 artış göstermiş olsa da, 1.4 milyarlık Çin nüfusun sadece yüzde 6'sı pasaport sahibi olması Çin'in gelecek yıllarda dünya turizmi için nasıl bir potansiyel taşıdığının göstergesi. 
2019'DA YÜZDE 60 ARTACAK 
İngiliz Financial Times'ın araştırma bölümü China Confidential, geçtiğimiz yıl Çinli turistlerin yurtdışında yaptığı harcamaların büyüklüğünü 498 milyar dolar (3.1 trilyon yuan) olarak tahmin ediyor. Yaklaşık 500 milyar dolar olan harcamalar dünyanın 27'nci büyük ekonomisi Norveç'in gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) denk geliyor. Çinli turistlerin yıllık harcamaları, Avusturya'nın 437 ve İran'ın 404 milyar dolarlık ekonomisinden de büyük. Ülkede açıklanan resmi rakam ise uçuşlar, vize ve benzeri diğer harcamalar hariç 200 milyar dolar civarında. Son yapılan araştırmalara göre ise 2019'da dünyayı gezen Çinli sayısının 174 milyona çıkması bekleniyor. Bank of America Merrill Lynch, 2019'da Çinli turist sayısının ve yaptığı harcamaların, 2014'e kıyasla yüzde 60 artacağı tahmininde bulunuyor. Yurtdışına çıkan Çinli turist sayısı 2000'de 10 milyon kişiydi. 20 yıllık süre zarfında Çinli turistlerin sayısının 16 kat artacağı tahminleri yapılıyor. 
SEYAHAT ACENTELERİ
Ancak China Confidential'ın verileri, ABD Turizm Ofisi gibi diğer yabancı kaynakların rakamlarıyla örtüşüyor. China Confidential'ın bu hafta açıkladığı konuya ilişkin rapor, yurtdışına çıkan 1.288 turist ve dünya genelinde 40 seyahat acentesinin katılımıyla yapılan bir ankete dayanıyor. Araştırma sonuçları, turistlerin şu anki harcamalarının devasa boyutta olduğunu ve önümüzdeki dönemde büyük bir artış potansiyeli taşıdığını gösterse de, insanların denizaşırı gezilerinde önceliklerinin değişmesi nedeniyle turistlerin harcamalarının hız kestiğine de işaret ediyor. 
ALIŞVERİŞE AZ PARA HARCIYORLAR
Buna göre, 2013 ve 2014 yıllarında turistlerin yurtdışındaki kişi başına harcamaları yüzde 9.4 azalırken, bu yıl yüzde 6.2 daha düşmesi bekleniyor. Düşüşün kaynağı ise Çinli turistlerin alışverişlerde daha az para harcıyor olması. Özellikle yüksek gelir grubundaki turistlerde bu trende daha belirgin. Yıllık hane halkı geliri 350 bin yuanın (yaklaşık 56.500 dolar) üzerinde olanlar son seyahatlerinde alışveriş için yaptıkları ortalama harcamalarının 16 bin 440 yuan olduğunu bildirmiş. Bu önceki yıla göre yüzde 34.4 düşüş anlamına geliyor. Yine de alışveriş harcamaları bu gelir grubunun seyahatlerdeki toplam giderleri içinde yüzde 34.3 ile hatırı sayılır bir paya sahip.  Alışveriş yapanlar ise yurtiçindeki trendi takip ederek, çok pahalı olmayan ya da fazla bilinmeyen markalara yönelmeye başladılar. Bu eğilime bağlı olarak artık oteller, restoranlar ve turistik gezi merkezlerinin daha fazla kazanç sağlayacağı belirtiliyor. 
İŞTE BAZI RAKAMLAR
* Çinli turist sayısı 100 milyon aştı. 
* Çin'e en çok yabancı turist G.Kore'den gidiyor.
* Çin şu an da vatandaşlarına 151 ülke ve bölgeye seyahat izni veriyor.
* Çinli turistlerin en çok tercih ettiği seyahat noktası ise ABD. 
* Çin, iş seyahatlerinde 2017'de ABD'yi geçecek.
* Türkiye, yılda 200 bin Çinli çekiyor.

 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.