Turizm sektörüne büyük destek verdik

banner18

banner94
Turizm sektörüne büyük destek verdik
24 Şubat 2017 Cuma 11:06

p>AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, 2016 yılında turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıları hafifletmek için 543 milyon lira destek verildiğini söyledi.

\ \ \ \

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde turizm sektöründe yaşanan sıkıntılarla ilgili AK Parti Gurubu adına söz alan Antalya Milletvekili Mustafa Köse, “Biz, ‘Meseleyi mesele etmezsen mesele kalmaz’ anlayışıyla siyaset yapmıyoruz, milletimizin derdiyle dertleniyoruz, kederleriyle kederleniyoruz ve eğer ortada bir problem varsa da bu probleme çözüm bulmaya gayret ediyoruz” dedi.

\ \ \ \

Sıkıntıları görüyoruz

\ \ \ \

AK Parti iktidarları döneminde birçok alanda Cumhuriyet tarihinde yapılan hizmetlerden kat kat fazlasının yapıldığını ifade eden Köse, “Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, enerjide, tarımda, bayındırlıkta, ulaşımda ve tabii ki turizm alanında devrim niteliğinde birçok yeniliğe imza attık. Türkiye, eskiyle yani 2002\\\\\\\'yle kıyaslanmayacak bir noktaya geldi. Turizmde birtakım sıkıntılardan bahsedildi. Elbette bunları, görüyoruz ama bu sıkıntılar sadece Türkiye\\\\\\\'de değildir. Turizmde yaşanan bu sıkıntılar özellikle son yıllarda yani 2014 yılından itibaren dünyanın birçok noktasında yaşanmıştır, yaşanmaktadır” diye konuştu.

\ \ \ \

Operasyonlar yapıldı

\ \ \ \

“Turizmdeki sıkıntıları söylerken hangi şartlar altında bu sıkıntıların yaşandığını da görmek lazım” diyen Köse, “Türkiye\\\\\\\'de, Gezi olaylarıyla başlayan operasyonel bir sürecin içerisine girildi. Yani Türkiye\\\\\\\'ye uluslararası anlamda da çok ciddi operasyonlar gerçekleştirildi. Gezi olaylarında Türkiye yakılıp yıkıldı. 17-25 Aralık darbe girişimi sonrası ve yine, maalesef 15 Temmuz’a hep birlikte şahit olduk ve yaşadık. Başkent\\\\\\\'in göbeğinde bombalar patladı, şu Gazi Meclis bombalandı. Kendi insanına silah sıkan, tanklarla insanların üzerine yürüyen, devlet kurumlarına sızmış Fetullahçı terör örgütünün darbe girişimine şahit olduk. Milletimizin kahramanlığıyla, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan\\\\\\\'ın dirayeti ve Hükümetimizin kararlı duruşuyla, elbette muhalefetin de desteğiyle, hep birlikte millet olarak bu darbe girişimini bertaraf ettik. Ayrıca, Rusya\\\\\\\'yla bir uçak krizi yaşadık. Bizim hem müttefikimiz hem de turizm anlamında en önemli ortaklarımızdan biri olan Rusya\\\\\\\'yla ilişkilerimizdeki bu bozulma turizmde elbette bizi etkiledi.”

\ \ \ \

Destek paketi

\ \ \ \

Bugün Rusya ile yaşanan sorunların aşıldığını ifade eden Mustafa Köse, “Tüm bu olumsuzluklardan sonra sektörün gördüğü zararı hafifletebilmek amacıyla toplam maliyeti 543 milyon TL olan, sektöre 255 milyon TL hibe desteği ile 280 milyon TL ödeme yapılmasını içeren Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi\\\\\\\'ni 2016 yılı içerisinde uygulamaya koyduk. Turizm sektörünün desteklenmesi çalışmaları kapsamında 1 Nisan-31 Mayıs ve 15 Eylül-30 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya, Gazipaşa, Alanya, Dalaman, Milas, Bodrum ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarına tarifesiz uçak seferleriyle turist getiren seyahat acentelerini destekledik. Bu kapsamda 18 adet A grubu seyahat acentesine toplam 30 milyon dolar ödeme yaptık. 2016 yılında da bu destekleri vermeye devam ettik. 1 Nisan-31 Aralık 2016 tarihlerinde yine bunlara ilave olarak Kütahya Zafer Havalimanında da tarifesiz uçak seferleriyle turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçak seferi başına 6 bin dolar destek vermeye devam ettik. Destekleme kapsamında ayrıca 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan tarifesiz uçak seferlerinde 1 Haziran-31 Aralık 2016 tarihleri arasında uçak seferi başına 7 bin 800 dolar ödeme gerçekleştirdik. Ayrıca, turizm sektörü için enerji desteği verdik. 2016 yılı için 13,3 milyon TL\\\\\\\'lik enerji desteği sağladık. Gençlerimizin turizmde istihdam edilmesi ve turizme yönelik projeler yapması için de 50 milyon TL\\\\\\\'lik bir kaynağı ayırarak 2016 yılı içerisinde harcadık” dedi.

\ \ \ \

Nereden nereye geldik

\ \ \ \

Türk turizminin 15 yıl içerisindeki yükselişini rakamlarla açıklayan Milletvekili Mustafa Köse, “2002 yılı uluslararası turist gelişleri sıralamasında Türkiye 17\\\\\\\'nci sıradaydı. Bugün Türkiye 11 basamak yukarı çıkmış ve 6\\\\\\\'ncı sıraya yükselmiştir. Türkiye, Avrupa\\\\\\\'da 4\\\\\\\'üncü sıradadır. 2015 yılı verileri itibarıyla turizm gelirleri bakımından da Türkiye dünyada 12\\\\\\\'nci sıradaki yerini korumaktadır. 2015 yılında ülkemize 41 milyon ziyaretçi gelmiştir. Bunların 36 milyon 244 bini yabancı, 4 milyon 869 binini de yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız teşkil etmektedir. 2016 yılında turizmde yaşadığımız birtakım sıkıntılara rağmen 2002 yılında 12,4 milyar dolar olan turizm gelirimiz 2016 yılında 1,8 kat artarak 22,1 milyar dolara yükselmiştir. 2002 yılında 127 mavi bayraklı plajımız varken, 2016 yılında bu sayı 3,5 kat artarak 444’e çıkmıştır ve bu alanda dünyada 2\\\\\\\'nci sırada yer alan ülke olmuştur. Bakanlık belgeli tesislerdeki yatak kapasitemiz 2002 ile 2015 yılları arasında yüzde 88 artmış ve 1 milyon 164 bin 283\\\\\\\'e ulaşmıştır. Bakanlık belgeli otel sayısı ise 3.262\\\\\\\'den 2015 yılı sonu itibarıyla 4.434\\\\\\\'e yükselmiştir. 2002 yılında Türkiye\\\\\\\'de işletme belgeli olarak 419 adet 4 ve 5 yıldızlı otel bulunurken bu sayı 3 katına çıkmış ve 1.223\\\\\\\'e ulaşmıştır. Kaldı ki bu oteller de Avrupa\\\\\\\'da da Amerika\\\\\\\'da da olmayan, son derece kaliteli, yeni yapılmış ve içerisindeki çalışanları itibarıyla da dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz hizmeti veren oteller hâline gelmiştir. Bakanlık belgeli seyahat acentesi sayısını da 2,2 kat artırdık ve belgeli seyahat acentesi sayısını, 2002 yılında 4.344 iken 2016 yılında 9.320\\\\\\\'e ulaştırdık” şeklinde konuştu.

\ \ \ \

4 mevsim turizm

\ \ \ \

Turizmin çeşitlendirilmesi anlamında adımlar da atıldığını belirten Köse, “7 bölgede 4 mevsim turizm yapılmasını arzu ediyoruz. Türkiye\\\\\\\'nin ekonomik, sosyal ve diplomatik gücü olan turizmi geliştirmeye devam edeceğiz. 2003 yılında 143 turizm merkezi bölgesini, 2016 itibarıyla 266\\\\\\\'ya çıkarmış bulunmaktayız. Ayrıca, çeşitliliği de artırıyoruz. Mesela buna örnek olarak termal konaklama sayısının 2016 yılı itibarıyla 137\\\\\\\'ye ulaştırıldığını ve yatak kapasitesinin de 57.077\\\\\\\'ye ulaştığını söyleyebiliriz” dedi.

\ \ \ \

Türkiye güvenli ülkedir

\ \ \ \

Turizmde güvenliğin önemli olduğunu ve bu konuda muhalefete de görevler düştüğünü ifade eden Köse, şöyle devam etti: “Türkiye\\\\\\\'nin bir terör ülkesi olmadığını, PKK\\\\\\\'yla, DHKP-C\\\\\\\'yle, DEAŞ\\\\\\\'la mücadele ettiğini, yanı başında, Suriye\\\\\\\'de bir savaşın bulunduğunu ama Türkiye\\\\\\\'nin güvenli bir ülke olduğunu muhalefetiyle iktidarıyla her platformda haykırmamız gerekir” diye konuştu.

\ \
banner77
banner134
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.