Rektör'e kaset tuzağıyla 280 kişilik kadro aldılar

banner18

banner94
Rektör'e kaset tuzağıyla 280 kişilik kadro aldılar
03 Haziran 2015 Çarşamba 16:55

p>Akdeniz Üniversitesi Rektörü K'yi tuzağa düşürerek uygunsuz görüntülerini çeken Paralel Yapı, Rektör'ü tehdit ederek 280 kişilik profesör ve doçent kadrosuna kendi adamlarını yerleştirdi. Ahlaksız kasetleriyle ün salan Paralel Yapı'nın, Akdeniz Üniversitesi'nde yapılanmak için Rektör İsrafil K.'yi kaset şantajıyla esir aldığı ortaya çıktı. Yıllardır sayısız bürokrat, iş adamı ve siyasetçiyi kaset şantajıyla tasfiye eden veya kontrol altında tutan Paralel Yapı'nın bu çirkin yöntemi nasıl kullandığı en somut şekilde gün yüzüne çıktı. Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen ve içinde Rektör İsrafil K'nin kadro karşılığında genç bir bayanla yaptığı fuhuş pazarlığı bulunan ihbarı değerlendiren Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı şok bilgilere ulaştı.
FUHUŞ PAZARLIĞINI KAYDETTİLER
İddiaya göre Paralel Yapı, 2008 yılında göreve gelen Rektör K'nin zaaflarını öğrendikten sonra kadro karşılığında birlikte olduğu bir bayanla görüntülerini kaydetti. Rektörün ahlaksız kaçamağının 2009 yılında kaydedilmesinden sonra Akdeniz Üniversitesi'nde büyük bir tasfiye süreci başladı ve yüzlerce kadro Paralel Yapı'yla ilişkili olduğu iddia edilen kişilerce dolduruldu.
SKANDAL İHBARLA ORTAYA ÇIKTI
Skandal Paralel Yapı'yla mücadele kapsamında ülke genelinde başlayan soruşturmalardan sonra savcılığa gönderilen ihbarla gün yüzüne çıktı. İhbarda; Rektörün üniversiteyi Paralel Yapı'ya nasıl teslim ettiği; rektörün kasetinin nasıl çekildiği teker teker anlatılarak kasetle beraber yapılan yolsuzluk ve usulsüzlükleri içeren bir dosya gönderildi. Görüntüleri de savcılığa yollayan ihbarcı, Rektör'ün 2009 yılında üniversitede kadro karşılığında S.A ile birlikte olduğuna yer verdi. Savcılığa Rektör'ün, bayanla yaptığı pazarlığa ait kayıtlar da gönderildi. Görüntülerde Rektör, S.A ile birlikte olmak için pazarlık yapıyor ve birlikte olduktan sonra kadro dışında ameliyatla bekaretinin tekrar geri verileceği sözü veriliyor. Daha sonra söz verildiği gibi S.A'ya ve yakın akrabalarına üniversitede iş ve kadro veriliyor.
PARALEL KASETLE TESLİM ALDI
İşte bu görüntüleri elde eden Paralel Yapı, Rektörü o günden itibaren esir alarak adeta Akdeniz Üniversitesi'ni tamamen işgal etti.
280 KADRONUN TAMAMI PARALEL
Kaset kaydının yapıldığı 2009 yılından sonra Rektör, Üniversite Genel Sekreterliği başta olmak üzere, İşletme Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İletişim Fakültesi ile Eğitim Fakültesi Dekanlıklarını Paralel Yapı'ya teslim etmek zorunda kaldı. 2013 yılında Akdeniz Üniversitesi'nde açılan 280 kadronun tamamının Paralel Yapı'ya verildiği tespit edildi. Prof. Dr. Ömer G.' tarafından verildiği iddia edilen kadronun; 40'ı profesörlük, 120'si yardımcı doçentlik, 120'si de doçentlik kadrosundan oluşuyor.
REKTÖR İMAMA BİAT ETTİ
2009 yılında kaydedilen görüntülerden sonra Rektör İsrafil K'nin, "Tahsin" Kod aldı il İmamları Ahmet Ç. ile "Tarık" Kod adlı Hasan Ş'nin talimatları doğrultusunda, Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekanlığı'na Prof. Dr. İbrahim G'yi getirdi. Göreve gelen G. ilk iş olarak eski kadroyu birer birer tasfiye ederek, yerine Paralel'den onlarca isim getirdi. Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı'na Prof. Dr. Zafer S., Alanya Mühendislik Fakültesi Dekanlığı'na Prof. Dr. İbrahim Akın A., İletişim Fakültesi Dekanlığı'na Prof. Dr. Bilal A., Alanya Eğitim Fakültesi Dekanlığı'na Prof. Dr. Ali İhsan N'yi, (şuanda İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde görevli) getirdi. Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı'na Prof. Ömer G., tıpla hiçbir ilişkisi olmayan Yard. Doç. Dr. Mahmut A. ise Tıbbi Genetik ve Biyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı'na getirildi.
PROFESÖRLE İMAMDAN TALİMAT
Antalya il İmamı Hasan Ş'nin, üniversitedeki profesörlere talimat verdiği ve onun talimatıyla Hakan Ç.'nin ilk önce Eğitim Fakültesi'ne öğretim görevlisi yapıldığı ardından İktisadi ve İdari Birimler Fakültesinde Yrd. Doç kadrosuna getirildiği iddia edildi. Ç.'nin, Paralel Yapı'nın, Akdeniz Üniversitesi İmamı olduğu iddia ediliyor.
SÖZDE PARALEL İLE MÜCADELE
Rektör'ün yaptıkları bununla da bitmiyor. 17-25 darbe soruşturmalarından sonra Rektör K. Paralel'le mücadele ettiği görüntüsü vermek için Prof. Dr. Ömer G'yi görevden aldı. Ancak daha sonra G., daha önemli bir birimde görevlendirildi. Rektör K'nin Akdeniz Üniversitesi'nde, Paralel Yapı'ya teslim olmasından sonra yapılan birçok hukuksuz işlem için sürekli firari olan Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali T. ile görüştüğü ve onun tarafından yönlendirildiği iddia ediliyor.
DOSYASI YÖK'TE İZİN BEKLİYOR
Soruşturma dosyasına görevsizlik kararı veren savcılık, İsrafil K'nin soruşturulması için dosyayı YÖK'e gönderdi. Rektörün soruşturulması üç ayrı dosya halinde YÖK'te izin bekliyor. Bunlar; Kadro karşılığında fuhuş pazarlığı, usulsüz ihale ve kadro verilmesi ve haksız menfaat elde etme ve kamu kurumunu zarara uğratmak...
YURT DIŞINA KAÇACAK
İddiaları araştıran Cumhuriyet Savcılığı, hakkında üç ayrı soruşturma açılan Rektör İsrafil K. ile ilgili iddialara görevsizlik kararı vererek dosyayı YÖK'e gönderdi. Dosya YÖK'te beklerken, Rektör'ün seçimden önce 3 ile 8 Haziran arasında Beyaz Rusya'ya gitmek için izin aldığı ve AK Parti'nin tekrar kazanması durumunda geri gelmeyeceği iddia edildi. (STAR)

 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.