“Bu kültürünün korunması devletin öncelikli görevi olmalı”

banner18

CHP, Yörük-Türkmen kültürünün tanıtılması ve geleceğe taşınması için “Anadolu’nun Kadim Kültürü Yörük-Türkmenler: Değerlerimizi Koruyacağız Yaşatacağız” başlıklı bir broşür hazırladı.

banner94
 “Bu kültürünün korunması devletin öncelikli görevi olmalı”
09 Kasım 2017 Perşembe 14:09

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yörük-Türkmen kültürünün ulusun mücevheri gibi korunması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

CHP İşveren Sendikaları ve Meslek Birlikleri Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan, 36 sayfalık broşür, Atatürk’ün; “Arkadaşlar! Gidip,  Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez” sözüyle başlıyor.

Broşürde “Göçün Yükü Analarımızın Atalarımızın Emanetidir”, “Göçün Yükü Türkçe’dir”, “Göçün Yükü Destanlardır”, “Göçün Yükü Hayattır”,  “Göçün Yükü Asya’dır”, “Göçün Yükü Kültürdür”, “Göçün Yükü Doğadır”, “Göçün Yükü Özgürlüktür”, “Göçün Yükü Sevgidir”, “Göçün yükü Acıdır”, “Göçün Yükü Kardeşliktir”, “Göçün Yükü Eşitliktir”, “Göçün Yükü Boyun Eğmemektir”, “Göçün Yükü Üretimdir, Emektir” başlıkları altında Yörük-Türkmen kültürünün insan ve doğa sevgisi, özgürlük tutkusu, mücadele gücü anlatılıyor.

Ulusun mücevheri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, broşürün önsüzünde parti olarak Yörüklerin sorununu Türkiye’nin sorunu olarak gördüklerini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Yörük-Türkmen kardeşlerimizin, milletimizin özgürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanım ve değerleri, tüm yurttaşlarımızın huzur ve barış içinde çağdaş demokrasinin bütün olanak ve nimetlerinden yararlanması ilkesine gönülden bağlı olduğunu biliyoruz. Yörük-Türkmen kültürünün, analar-atalar kültürü olarak, kültürel mirastan da öte, ulusun ortak, tek bir mücevheri gibi korunması gerektiğine inanıyoruz. Yörüklerin sorunlarına çözüm aramak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e saygı ve bağlılığının gereğidir” dedi.

Devletin görevi

Broşürün hazırlığını yürüten CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak da, broşürün Yörük-Türkmen kültürünün korunması çabalarına bir katkı olarak hazırlandığını kaydetti. Yörük-Türkmenler’in yarı göçebe ve göçebe olarak kültürlerini geleceğe taşıma konusunda engellerle karşılaştığını ve ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Budak, “Konargöçer olarak yaşamlarını sürdürenler, yerleşikliğe dolayısıyla yok olmaya zorlanıyor. Göç yollarına, yaylaklarına, kışlaklarına ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Biz CHP olarak, Yörüklerimizin, kadim yaşama biçimlerinin, tüm değerleriyle korunması gerektiğine inanıyoruz.  İnsanlarımızın genlerindeki özgürlük, bağımsızlık tutkusunun, doğa ve insan sevgisinin canlı örneği olan bu yaşam biçimi, kültür ve değerler hazinesi olarak korunmalı ve geleceğe taşınmalıdır. Bu devletin öncelikli görevi olmalıdır.  CHP olarak bu anlamda her tülü katkıyı sağlamaya hazırız. CHP iktidarında da önceliğimiz bu olacaktır” diye konuşu.

banner77
banner134
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.