Akaydın Soylu'ya soru önergesi verdi

banner18

Antalya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Akdeniz Kent Park’ta uygulanması düşünülen projeye ilişkin, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. 

banner94
Akaydın Soylu'ya soru önergesi verdi
27 Kasım 2017 Pazartesi 14:29

Belediye başkanlığı döneminde 5 milyon yüz bin TL’ye ihale edilerek bitirilen Akdeniz Kent Parkı'nın, yaklaşık 10 hektar büyüklüğünde olduğunu ve kentin aktif yeşil alan sıralamasında 3, sırada bulunduğunu belirten Akaydın, hem doğal hem de arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen bölgenin doğal yapısı korunarak, içerisinde 2 adet kafeterya, 5 adet büfe, 5 adet WC, 1 adet engelli olmak üzere 3 adet çocuk oyun alanı, yürüyüş, koşu, bisiklet yolları, dinlenme ve kondisyon alanları, sergi salonları, açık hava sineması ve havuzları gibi daha sayabileceğimiz birçok güzelliği barındıran park alanının, Antalya Müzesi arkeologları gözetiminde yapılan çalışmalar sonucunda,11 Ekim 2013'te tamamlanarak hizmete açıldığını söyledi.
'Kamu zararına neden oluyor'
Aynı alanın son günlerde 91 milyon gibi fahiş bir fiyatla ihaleye çıkarılacağının ve içindeki yapılarında yıkılacağının basına yansıdığını ifade eden Akaydın, öncelikle böyle bir projenin varlığının doğru olup olmadığını, doğru ise Akdeniz Kent Parkı alanı içerisine daha önce yapılmış olan tesislerin neden işletmeye açılmadığını ve çürümeye terk edildiğini sordu. Akaydın, turizmde bir dünya kenti olan Antalya'nın en büyük parklarından birindeki yapıların bakımsız, kırık dökük ve harabe bir şekilde bırakılmasının ve ihaleye çıkılarak yeni bir proje uygulanacak olmasının kamu zararına neden olduğunu belirterek, verdiği önergeyle İçişleri Bakanlığı'ndan bu konuda açıklama istediğini belirtti. Açılışının üzerinden daha üç yıl geçmiş olmasına rağmen, yapıların neden yıkılacağını, doğal ve arkeolojik sit alanı olma özelliğinin bozulma riskinin olup olmadığını soran Akaydın, 91 milyon gibi çok yüksek bir maliyetle ve Antalya halkıya paylaşılmadan yapılacak bu projenin takipçisi olacağını söyledi.


Yazılı Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 99. maddeleri gereğince İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim.


Antalya Belediye Başkalığım döneminde yapılan "Akdeniz Kent Parkı" yaklaşık 10 hektar büyüklüğünde olup, kentin aktif yeşil alanları sıralamasında 3. sırada bulunmaktadır. Hem doğal hem de arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen bölgenin doğal yapısı korunarak, Antalya Müzesi arkeologları gözetiminde çalışmalar yapılmıştır. İçerisinde 2 adet kafeterya, 5 adet büfe ve 5 adet WC, 1 adet engelli olmak üzere 3 adet çocuk oyun alanı, yürüyüş, koşu, bisiklet yolları, dinlenme ve kondisyon alanları, sergi salonları, açık hava sineması ve havuzları gibi daha sayabileceğimiz birçok güzelliği barındıran park alanı, 11 Ekim 2013'te tamamlanarak hizmete açılmıştır. Fakat ne yazık ki park alanının içerisinde bulunan yapılar AKP'li belediye tarafından işletilmemiş ve adeta çürümeye terk edilmiştir. Başkanlığım döneminde 5 milyon yüz bin TL'ye ihale edilerek bitirilen Akdeniz Kent Parkının, bu günlerde 91 milyon gibi fahiş bir fiyatla yeniden ihaleye çıkarılacağı ve içindeki yapıların yıkılarak yeni bir proje uygulanacağı basına yansımıştır.

Bu bağlamda,

1- Akdeniz Kent Parkında böyle bir projenin uygulanacağı ile ilgili basına
yansımış olan haberlerin doğruluğu nedir?

2- Doğru ise Akdeniz Kent Parkı alanı içerisine daha önce yapılmış olan
tesisler neden işletmeye açılmamış ve çürümeye terk edilmiştir?

3-Turizmde bir dünya kenti olan Antalya'nın en büyük parklarından birindeki
yapıların bakımsız, kırık dökük ve harabe bir şekilde bırakılmasını nasıl
açıklıyorsunuz?

4-Antalya Büyükşehir Belediyesinin bu parkı yeniden ihaleye açarak bir kamu
zararına neden olacağını düşünmüyor musunuz?

5-Açılış tarihi itibariyle üç yıllık bir geçmişe sahip olan yeni yapıların
yıkılacak olmasını nasıl açıklıyorsunuz?

6-Mevcut yapıların kullanıma açılmayarak, tamamı 5 Milyon gibi bir maliyetle
bitirilen alanın, 91 Milyon gibi fahiş bir fiyatla ihaleye çıkılıyor olmasını
nasıl açıklarsınız?

7-Bu ihale sonucu alanın doğal ve arkeolojik sit alanı olma özelliğinin
bozulma riski var mıdır? 

8-Uygulanacak proje nedir? Bu projenin detayları Antalya halkı ile paylaşılmış
mıdır?

banner77
banner134
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.