Sağlık HABERLERİ
Alanya’da kadın sağlıkçılardan 8 Mart mesajı
08 Mart 2021, 11:23 0
Alanya’da kadın sağlıkçılardan 8 Mart mesajı
Alanya’da pandemi döneminde kısıtlı izinlerle yoğun mesai harcayarak Covid-19'a adeta savaş açan kadın sağlık görevlileri, fedakarca mücadele ediyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Gamze Çalış, “Hastalarımız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Biz kadınlar şiddetle değil, başarıyla anılmayı hak ediyoruz” dedi.
Sağlık turizmi hedefinde sapma yok
02 Mart 2021, 10:21 0
Sağlık turizmi hedefinde sapma yok
Diş Hekimliği Fakültesi'nde inceleme gezisi yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya’nın diş sağlığı konusunda da sağlık turizminde marka olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Şikayeti sonrası safra kesesi çıkartıldı
27 Şubat 2021, 14:15 0
Şikayeti sonrası safra kesesi çıkartıldı
Antalya'da safra kesesinde taş şikayetiyle hastaneye başvuran 49 yaşındaki kadından 30 santim büyüklüğünde safra kesesi çıkartıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Raziye Duruk, "2017 yılında Hindistan'da 30 cm uzunluğunda 1 safra kesesi vakası tespit edilmiştir. Hastanemizde tespit edilen vaka Dünyanın en büyük 2 safra kesesinden biridir ve dünya çapında tıp literatüründeki 2'inci vakadır" dedi.
Propolisin Covid-19’a karşı etkisi anlatıldı
23 Şubat 2021, 12:11 0
Propolisin Covid-19’a karşı etkisi anlatıldı
Fitoterapi ve apiterapi Uzmanı Doç. Dr. Engin Celep, pandemi sürecinde bağışıklık sistemini destekleyen en önemli ürünler arasına yer alan propolisle ilgili, "Propolis doğrudan Covid-19 üzerine antiviral bir etki göstererek, virüsün hücre içine girmesini ve orada çoğalmasını engelleyebiliyor" dedi.
Yüz yüze eğitimde bağışıklık için propolis
19 Şubat 2021, 13:39 0
Yüz yüze eğitimde bağışıklık için propolis
Yüz yüze eğitim öncesi uzmanlar, çocukları enfeksiyonlardan korumak için Anadolu Propolisi öneriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bekir Çakmak, “Doğal bir arı ürünü olan propolis fenolikler, flavonoidler ve polifenoller açısından oldukça zengindir. Doğada bilinen en güçlü antioksidan ve bazı fenolik maddeler ise doğal olarak sadece propoliste bulunuyor" dedi.
65 yaş üstü için aşılama başladı
12 Şubat 2021, 12:00 0
65 yaş üstü için aşılama başladı
Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında başlattığı aşılama programı hızla devam ediyor. Program dahilinde ilerleyen aşılamada 2. doz aşılanmasına başlanan sağlık görevlilerinin ardından, sıra 65 yaş ve üzeri vatandaşlara geldi ve onların aşılanmasına bugün itibariyle başlandı. Bu vatandaşların aşılanması ile 1. aşamada yer alan tüm grupların ilk doz aşılanması tamamlanmış olacak.
Korona akciğerlerde kalıcı hasar bırakabilir
10 Şubat 2021, 17:26 0
Korona akciğerlerde kalıcı hasar bırakabilir
Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Yurdanur Eryılmaz Şahin, “Covid-19 bağlı, akciğer tutulumu ön planda olan, hastanede yatarak tedavi gören hastaların taburculuk sonrası; dispne, öksürük, göğüs ağrısı şikayetlerinin devam ettiğini biliyoruz. Yine taburculuk sonrası 30 günde halsizlik ve güçsüzlük (yüzde 49), 60 günde (yüzde 40) oranla devam etmektedir” dedi.
Sarı Nokta hastalığına dikkat
10 Şubat 2021, 16:33 0
Sarı Nokta hastalığına dikkat
Merkezi görme kaybına neden olan hastalığın ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu söyleyen Doç. Dr. Esra Ayhan Tuzcu, “Tıbbi adı makula olan sarı nokta, gözün arkasında retinanın ortasında bulunan ve merkezi görmeyi, cisimleri net görmemizi sağlayan bölgedir. Sarı nokta hastalığı tıbbi adı yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) olan 50 yaş üstü bireylerde merkezi görme kaybının en önemli nedenidir. Sarı noktanın hasarında bireyler cisimlerin merkezini karanlık, olduğundan büyük veya küçük, düz çizgilerde kırılmalar şeklinde görebilir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde yüzleri tanıma, okuma-yazma, yemek yapma ve yemek yeme gibi günlük işlerin yapılmasını engelleyip kişiyi başkalarına muhtaç bırakabilir” diye konuştu.
Mutasyonlu virüsün testide Alanya’da yapılacak
09 Şubat 2021, 11:20 0
Mutasyonlu virüsün testide Alanya’da yapılacak
Mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılmaya başlayan yeni tip korona virüs testi değerlendirilmek üzere Ankara’ya gidiyordu. Test artık ilçede de yapılacak.
Covid-19 önlemleri ile kanserle mücadele aksamadı
04 Şubat 2021, 15:36 0
Covid-19 önlemleri ile kanserle mücadele aksamadı
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Dünya Kanser Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda koronavirüs salgını sürecinde alınan önlemlerle kanserle mücadelenin aksamadığını söyledi. Özkan, son teknoloji yatırımları ve insan kaynağı ile Akdeniz Üniversitesi’nin kanser teşhis ve tedavisinde Türkiye’nin en önemli 2 merkezinden biri olduğunu vurguladı.