Sağlık HABERLERİ
AÜ'de geliştirilen aşı sonuçları umutlandırdı
12 Aralık 2020, 14:09 0
AÜ'de geliştirilen aşı sonuçları umutlandırdı
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Biyoteknoloji Enstitüsü Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mammedov, bitki yapraklarından korona virüsün tüm mutasyonlarına karşı geliştirdikleri 5 aşı adayından 3'ünün hayvanlar üzerindeki testlerinden çok güzel sonuçlar aldıklarını belirterek, "Antigenler, yeşil bitki yapraklarından üretildi. Yüksek miktarda antikor ürettiğini kanıtladık. Bunlar aktif antikorlardır. Şimdi bu aşamayı bitirdik, insanlar üzerinde teste çıkabiliriz.” ifadelerini kullandı. Antigen için yapılacak toksikoloji testlerinin, 1 ay zaman talep eden analizler olduğunu ifade eden Mammedov, toksikoloji testlerinden sonra insanlar üzerinde testlerin uygulanabileceğini belirtti.
Aman dikkat! Aşı bahanesiyle dolandırılmayın
07 Aralık 2020, 17:35 0
Aman dikkat! Aşı bahanesiyle dolandırılmayın
Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, "Sağlık Bakanlığı'ndan arıyoruz, aşıda önceliklisiniz, size kayıt oluşturalım" diyerek dolandırıcılık yapanlara karşı vatandaşları uyardı.
Çocuk beslenmesinde arı sütünün önemi
07 Aralık 2020, 10:16 0
Çocuk beslenmesinde arı sütünün önemi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır arı sütünün ve propolisin, çocuklarda bağışıklığı güçlendirmede, büyümede, gelişmede ve iştah düzenlemede olumlu etkileri olduğunu söyledi. Çakır, "Arı sütü, özel bileşimiyle, çocuklarda hem bedensel hem de zihinsel gelişime destek olur. Ayrıca, iştah düzenleyici etki gösterir. Propolis ise doğada bilenen en güçlü antioksidan olma özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir, çocukların hastalıklara yakalanma sıklığını azaltır. Hastalık zamanlarında ise daha kısa sürede iyileşmesine destek olur" diye konuştu.
Antalya'da 177 bin 948 filyasyon yapıldı
04 Aralık 2020, 11:29 0
Antalya'da 177 bin 948 filyasyon yapıldı
Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, korona virüs salgınının başladığı tarihten itibaren bugüne kadar yapılan toplam filyasyon sayısının bugün itibariyle 177 bin 948 olduğunu belirterek, "1-30 Kasım ayında ise 63 bin 721’dir. Yine salgının başlangıcından bugüne kadar KYK Sahra Hastanesinde kalan hasta sayımız 577 kişidir. 1-30 Kasım ayında ise izolasyona uymayan pozitif hasta sayısı 138, temaslı kişi sayısı ise 232 kişi olup toplamda 370 kişidir. Kasım ayında KYK’ya giriş yapıp taburcu olan kişi sayısı 65, Kasım ayında giriş yapıp şuan kalanlar ise 11 kişidir" dedi.
En etkili silahınız güçlü bağışıklık sistemi
28 Kasım 2020, 16:27 0
En etkili silahınız güçlü bağışıklık sistemi
Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Döndü Güneylioğlu, tüm dünyada ve Türkiye'de en sık görülen, en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında yer alan zatürreden korunmanın en etkili yönteminin güçlü bir bağışıklık sistemi olduğunu belirtti.
Sigara akciğer kanseri riskini arttırıyor
19 Kasım 2020, 11:17 0
Sigara akciğer kanseri riskini arttırıyor
Akciğer kanserine yol açan faktörlerin başında sigara kullanımının geldiğini belirten Göğüs Cerrahisi Uzm. Prof. Dr. Mehmet Bilgin, “Sigara kullanımı akciğer kanserinde en önemli risk faktörüdür. Sigara kullanımı arttıkça akciğer kanseri vakalarıyla karşılaşma oranımız da artmaktadır” dedi.
"Gerekirse evde maskeyle oturun”
18 Kasım 2020, 18:05 0
"Gerekirse evde maskeyle oturun”
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, şu anda Avrupa'nın pek çok büyük şehrinde olduğu gibi İstanbul’da da koranavirüs salgınında tsunami yaşandığını söyleyerek, salgının başladığı Mart Nisan aylarına nazaran artık yoğun bakımlardaki yatış süresinin de çok uzadığını çünkü artık risk grubundakilerin de hastalığa yakalandığına işaret etti. Yoğun bakım kalışları uzadıkça sağlık sisteminin zorlanmaya başlayacağını söyleyen Prof. Dr. Gönen, “Yoğun bakım doluluk oranımız Nisan ayındakinden kat kat fazla. En çok aile içi ve sosyal alanlardaki bulaşıcılık hastalığı yaydı. Gerekirse evde de aile içinde maskeyle oturun ama ne olur korunun” dedi.
"KOAH, sinsi ve tehlikeli bir hastalık"
18 Kasım 2020, 12:59 0
"KOAH, sinsi ve tehlikeli bir hastalık"
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yurdanur Eryılmaz Şahin, sinsi ve tehlikeli bir hastalık olan KOAH’tan korunmanın en önemli yolunun sigarayı bırakmak, hatta sigara içilen ortama dahi maruz kalmamak olduğunu söyledi.
Pandemi döneminde arı ürünleri konuşulacak
17 Kasım 2020, 16:29 0
Pandemi döneminde arı ürünleri konuşulacak
Güvenilir Ürün Platformu ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) tarafından organize edilen sempozyumda arı ürünleri üreticileri, akademisyenler, bakanlık temsilcileri ve sektör paydaşları bir araya gelecek.
Nakilli hastalar Rektör Özkan'la bir araya geldi
03 Kasım 2020, 13:49 0
Nakilli hastalar Rektör Özkan'la bir araya geldi
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında, nakilli hastalarla bir araya geldi.