Gazipaşa'lı yazar Yıldız: “Halk eski yapılara kilise der”

banner18

Gazipaşa'lı Araştırmacı, Emekli yazar Ali Yıldız, “İlçede vatandaşlar genelde eski yapılara kilise deyip geçer oysa bu yapıların çoğunun dinle ve kilise ile bir ilgisi yoktur” diyerek eski yapı konusunda halkı bilgilendirdi.

banner94
Gazipaşa'lı yazar Yıldız: “Halk eski yapılara kilise der”
05 Nisan 2021 Pazartesi 11:12

HABER – Hasan KAYA

Araştırmacı yazar Ali Yıldız’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Önünde resim çektirdiğim bu tarihi yapı bir kilise değil. Ama Seyfeli ve Güneyliler bu yapı kalıntısı yüzünden buraya Kisle Burnu(Kilise Burnu) adını vermişler. Halk eski yapılara genel olarak kisle(kilise)der geçer. Altını araştırmaz. Algılara göre verilen adlar bunlar. Oysa birçoğu gibi bu yapının da kilise hatta din ile alakası yoktur. Bu yapı deniz taşımacılığın geçerli olduğu eski zamanlarda gemilerden çıkarılan malların ambarlanıp gümrüklendiği bir depodur.

Yıllar önce çobanlar davar güderken yağmura yakalandığında bu kislenin içine sığınırdı. Bazı insanlar nerde bir eski yapı görseler hemen kaçak kazı yaparlar. Bu zavallı gümrük deposu da yağmacılıktan nasibini almış. Her tarafını delik deşik etmişler. Ama para bulamamışlar. Bu eski eser soyguncularına ait çok efsane anlatılır ama %98 i yalandır. Bu kadar yalana inanan olduktan sonra efsaneler de soygunlar da bitmez”

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.