Ekonomi HABERLERİ
“Antalya 20 milyar lira civarında kredi kullandı”
28 Ağustos 2020, 15:24 0
“Antalya 20 milyar lira civarında kredi kullandı”
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, pandemi döneminde Antalya’nın 20 milyar TL kredi kullandığını belirterek, “Bunun dışında 1,5-2 milyar kadar istihdam desteği ve sosyal yardım sağlanmıştır. Bu destekler kısa vadede sıkıntıyı azaltmıştır, ama Antalya’nın sınavı henüz yeni başlamaktadır” dedi.
"Ortalamanın üzerinde kredi kullandık"
26 Ağustos 2020, 14:17 0
"Ortalamanın üzerinde kredi kullandık"
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ağustos ayı meclis toplantısında ekonomi, tarım, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, "Ağustos ayının sonuna geldiğimiz bugünlerde, uğradığımız ekonomik hasarın boyutları konusunda daha nesnel bilgilere sahip olmaktayız. Bu bilgileri özellikle ülkemiz ve kentimiz karşılaştırmalarıyla değerlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü kentimizin uğradığı ekonomik hasar boyutunun nispi olarak çok daha ağır olduğunu biliyoruz" dedi.
“Kırtasiyeci esnafı tercih edilmeli”
20 Ağustos 2020, 13:11 0
“Kırtasiyeci esnafı tercih edilmeli”
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, okulların 21 Eylül tarihinde açılacağının duyurulmasıyla birlikte okul alışverişlerinin başladığına dikkat çekerek, sağlıklı alışveriş ve hijyenik ürünler için kırtasiyeci ve okul formacı esnafının tercih edilmesi gerektiğini belirtti.
"Kısa çalışma ödeneği 1 yıl uzatılmalı"
20 Ağustos 2020, 12:32 0
"Kısa çalışma ödeneği 1 yıl uzatılmalı"
Antalya Organize Sanayi Bölgesi(AOSB) Başkanı Ali Bahar, ağustos ayı sonunda bitecek kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılmaması halinde, işten çıkarmalar ile ilgili çok ciddi bir yüzleşme ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.
İş dünyası faiz artırımı istemiyor
18 Ağustos 2020, 13:14 0
İş dünyası faiz artırımı istemiyor
Faizlerin düşürülmesine yönelik eleştirileri anlamakta güçlük çektiklerini ifade eden Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, “Eğer pandemi dönemine yüzde 25 seviyesinde olan faizler ile yakalansaydık bu gün birçok şirketimizin oluşan finansal yük nedeniyle telafisi imkansız sorunlarla ve çok yüksek enflasyon sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığını görürdük” dedi.
Yükselen altın fiyatlarını fırsata çevirdiler
17 Ağustos 2020, 13:55 0
Yükselen altın fiyatlarını fırsata çevirdiler
Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ali Çelik, düğün sezonunun ertelenmesinin altın satışlarını duraksattığını ancak yatırımcıların altına yöneldiğini söyledi. Çelik, "Takıdan ziyade yatırımlık yapan çok oldu. Çeyrek altın, Cumhuriyet altını, gram altın gibi ürünlerde patlama yaşandı diyebiliriz. Yatırımcıların talepleri çok fazla oldu ve hala da olmaya devam ediyor" dedi.
“Kantinciler için önlem alınmalı”
11 Ağustos 2020, 18:07 0
“Kantinciler için önlem alınmalı”
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, pandemi nedeniyle örgün eğitime ara verilmesi sonucunda Mart ayından bu yana kapalı olan kantinci esnafının ayakta kalabilmesi için önlem alınması gerektiğini belirtti.
ATSO Başkanı Çetin: "Ekonomi destekler farklılaşmalı"
04 Ağustos 2020, 16:28 0
ATSO Başkanı Çetin: "Ekonomi destekler farklılaşmalı"
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve aynı zamanda Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ertelenmiş talep ve kredi destekli talep canlanmasının enflasyona yansıdığını kaydeden Başkan Çetin, ”Pandeminin sektör, ürün ve il bazında arz ve talep dengelerini değiştirdiğini görüyoruz. Önümüzdeki süreçte ekonomi çarklarının daha sağlıklı dönmesi için desteklerin il, sektör, hatta ürün bazında farklılaşması gerekiyor” dedi.
Bakan Albayrak müjdeyi verdi, Başkan Şahin teşekkür etti
31 Temmuz 2020, 10:13 0
Bakan Albayrak müjdeyi verdi, Başkan Şahin teşekkür etti
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Turizm sektörüne yönelik KDV ve stopaj müjdesi sektörü memnun etti. ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, "Taleplerimiz karşılanıyor bu konuda Turizm Bakanımıza beklentimizi iletmiştik" dedi.
Antalya ihracatında yüzde 41,4'lük artış
29 Temmuz 2020, 11:43 0
Antalya ihracatında yüzde 41,4'lük artış
TÜİK’in 2020 yılı Haziran ayı Dış Ticaret İstatistiklerine göre, Antalya’da bu yıl Haziran ayında ihracat yüzde 41,4, ithalat da yüzde 59,6 oranında arttı.