Google’ın projesi Antalya’ya geliyor

banner18

Google Türkiye ve BTK işbirliği ile geliştirilen “İnternot Olmaya Var mısın?” platformu, 23-24 Mart tarihlerinde Antalyalı çocuk ve anne-babalarla buluşuyor.

banner94
Google’ın projesi Antalya’ya geliyor
21 Mart 2019 Perşembe 12:55

Dijital vatandaşlık kuralları ve internette güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland” ile çocuklara nasıl “İnternot” olacaklarının anlatılacağı etkinlikler, Antalya Migros’ta gerçekleşecek. Dijital çağın çocukları ile ebeveynler arasında bir diyalog köprüsü kurulması hedefiyle hayata geçirilen “İnternot Olmaya Var mısın?” projesi kapsamında, Antalya Migros’ta23-24 Mart (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde etkinlikler düzenlenecek.

Google Türkiye ve BTK işbirliği ile geliştirilen proje kapsamında gerçekleşecek etkinliklerde, dijital vatandaşlık kuralları ve internette  güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland” ile çocuklara nasıl “İnternot” olacakları anlatılacak.

DİJİTAL DÜNYA ÇOCUKLARIYLA ANNE-BABALAR ARASINDA DİYALOG KÖPRÜSÜ

Çocukların dijital vatandaşlık ve güvenlik konusunda bilinçlenerek çevrimiçi dünyayı güvenle keşfedebilmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yönelik “İnternot olmaya var mısın?” projesinin bir diğer önemli hedefi ise dijital çağa doğan 6-12 yaş grubu çocukların yanı sıra, ailelerine ve öğretmenlerine de ulaşılarak nesiller arasında var olan dijital diyaloğun güçlendirilmesini sağlamak.

“İnternot olmaya var mısın?”  projesinin üç  temel öğesi bulunuyor. Çocuklar için dijital vatandaşlık kuralları ve internette  güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland”da, çocuklar İnternotları farklı oyun kurgularında takip ederek bilinçleniyor, bilgileniyor  ve yaratıcılıklarını kullanarak güvenlik alanlarını oluşturarak dijital vatandaşlığın temel ilkelerini öğreniyorlar. Proje kapsamında ayrıca kılavuz niteliğinde bilgilerin bulunduğu “Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı” ve aile içerisindeki tüm bireyler tarafından imzalanması beklenen “İnternot Olmaya Var mısın Taahhüdü” yer alıyor.

İNTERNOT OLMANIN İLKELERİ

”İnternot Olmaya Var mısın?” platformunda, çocukların oyunlarla deneyimleyerek öğrenmesi ve içselleştirmesi hedeflenen önemli beceri ve davranışlar arasında aşağıdaki başlıklar yer alıyor;

●             İnternette paylaşım yaparken özenli olmak

●             Çevrimiçi dünyada oluşabilecek tuzaklar konusunda bilinçlenmek

●             Özel bilgilerini neden ve nasıl koruyacaklarını anlamak

●             Internet ortamında başka kullanıcılarla girdikleri etkileşimlerde nazik ve düşünceli olmak

●             Şüphe uyandıran durumlarla karşılaştıklarında ise durumu gecikmeden büyükleri ile paylaşmak

ANADOLU’NUN İNTERNOTLARI İLE BİR ARAYA GELİNECEK

“İnternot Olmaya Var mısın?” projesi çerçevesinde Antalya’nın yanı sıra Ankara, İstanbul, Samsun, Trabzon, Kayseri, Adana, Konya, Bursa ve İzmir olmak üzere toplam 10 ilde düzenlenecek etkinliklerle dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında farkındalığın daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

“Internot Olmaya Var mısın?” web sitesi: https://beinternetawesome.withgoogle.com/

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.