İSTANBULA VAR, ALANYA'YA YOK MU?

banner18

banner94
İSTANBULA VAR, ALANYA'YA YOK MU?
13 Mayıs 2015 Çarşamba 19:58

p>İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan bisikletli polis timi Martılar Haliç'teki merkezlerinde düzenlenen törenle göreve başladı. Yazın 500 bin nüfusu bulan Alanya'ya da bekleniyor. 
 30 PERSONEL TESPİT EDİLDİ
Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 25 bisiklet gönderdi. Gönderilen bisikletler ile görev yapacak bisiklet kullanmayı bilen ve gönüllü olan 30 personel tespit edildi. Yapılan inceleme çalışmalar sonucunda bisikletli polislerin Kartal, Maltepe, Kadıköy, Sarıyer, Beşiktaş, Fatih, Bakırköy ve Büyükçekmece sahillerinde görev yapması planlandı. Eyüp'te bulunan Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gönüllü polislere, bisiklet kullanma becerilerine göre 3 ile 7 gün arasında Bisikletli Polis Timleri Temel Eğitim Kursu verildi.
 MOTORLU ARAÇLARIN GİREMEDİ YERLERDE
Bisikletli Polis Timleri 'Martılar' motorize taşıtların giremediği alanlarda işlenmiş ve işlenmekte olan suçlarla ilgili görev yapacağı öğrenilirken, polislerin kullanacağı bisikletlerin şehir planlaması, trafik yoğunluğu, suç işlenme oranının fazlalığı, turizm gibi nedenlerle genel asayişin sağlanması, önleyici güvenlik hizmetlerinde etkinliğin arttırılası ve halkla ilişkilerin geliştirilmesi için gönderildiği belirlendi.
 SUÇU AZALTMAK VE HIZLI MÜDAHALE İÇİN GÖREV YAPACAK
'Martılar', görev yapacakları yerde suçun konusuna göre bu suçun soruşturmasını yürütecek birimlere derhal bilgi vermek, görevli personel gelinceye kadar olay yerinde iz, eser, emare ve delillerini muhafazası ve şüphelilerin veya sanıkların korunması için gerekli her türlü tedbiri almak, bu süreçte kaçmakta olan sanıkları yakalamak ve gözaltına almak ve suç soruşturmasını yürütecek birimlere teslim etmek amacıyla hizmet verecek.
SAHİLLER 'MARTI'LARA EMANET
Martı polisleriyle ilgili olarak bilgi veren Önleyici Hizmetler Şube Müdürü Bülent Ay, polis timinin kışın çalışmayacağını ve sadece gündüzleri çalışacağını belirterek, “Özellikle sahil güzergahları, sayfiye yerleri dediğimiz özellikle araçlarımızın, motorlu araçlarımızın ve diğer araçlarımızın giremediği yerlere halkın can ve mal güvenliğini temin etme açısından arkadaşları görevlendireceğiz. Bunu İstanbul'da 8 tane ilçemizde planladık. Bu planlamayı yaparken özellikle sahil güzergâhlarını düşündük. İnsanların havaların güzelleşmesiyle beraber deniz, sahil kıyısında olan denize yakın yerlerde halkımızın özellikle gezi, yürüyüş, buna benzer sportif faaliyetlerin olduğu yerde daha rahat huzurlu bir ortamda emniyetlerini sağlamaları açısından faaliyet gösterecekler" dedi.
 BASIN MENSUPLARINA TANITIM İÇİN ŞOV YAPTILAR
'Martılar' bisikletlerine binerek, topluca hareket ettiler. Eyüp sahilde basın mensupları için bir polis tarafından şüpheliye nasıl müdahale edileceği yönünde canlandırma yapıldı. Bir başka polis ise bisikletle çeşitli akrobasi hareketleri sergileyerek şov yaptı.

 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.