Alanya Emniyeti affetmedi ! Katliamı öven zanlı tutuklandı

banner18

Ekşi Sözlük adlı sosyal medya platformunda Yeni Zelanda’da cuma namazı esnasında gerçekleştirilen ve 49 kişinin şehit olduğu terör saldırısını öven yazar , “Halkı Kin ve Düşmanlığa Sevk Etmek, Suçu ve Suçluyu Övmek” suçlarından Alanya'da gözaltına alınarak tutuklandı.

banner94
Alanya Emniyeti affetmedi ! Katliamı öven zanlı tutuklandı
16 Mart 2019 Cumartesi 16:44

Savcılıktan yapılan açıklamada Siber Suçlarla Mücadele ekiplerinin çalışması sonucunda tespit edilen Ekşi Sözlük yazarı Atilla A. isimli şüphelinin evinden alınarak tutuklandığı belirtildi. Savcılığın yapmış olduğu açıklama ise şu şekilde;

 “Cumhuriyet Başsavcılığımzca “ Halkı Kin ve Düşmanlığa Sevk Etmek, Suçu ve Suçluyu Övmek “ suçları kapsamında, 15.03.2019 günü Cuma namazı sonrasında Yeni Zelenda’da 49 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan terör saldırısı ile ilgili bir kısım internet sitelerinde "mukemmelligindayanılmazhafifliği" isimli sahte kullanıcı tarafından "videoyu izlerken keşke Türkiye'ye gelip bu Cuma günü camileri temizlese diye iç geçirdim" şeklinde yorum yapması akabinde Antalya İstihbarat Şube Müdürlüğü ve İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar akabinde yorum yapan kullanıcının aslen Karaman-Merkez-Çeltek nüfusuna kayıtlı A.A. olduğu ve ikamet adresinin Alanya-Antalya olduğu tesbit edilmiş ve şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile 16.03.2019 günü saat 02.10 sıralarında yakalanarak Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce gözaltına alınmıştır.

16.03.2019 günü Cumhuriyet Başsavcılığımızca sorgusu yapılan şüpheli tutuklama talebi ile Alanya Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, Alanya 1.Sulh Ceza Hakimliğinin 16.03.2019 tarih ve 2019/103 sorgu sayılı kararı ile tutuklanmasına karar verilmiştir.”

EKŞİ’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Tepki çeken yorumla ilgili Ekşi Sözlük yetkilileri yaptıkları açıklamada; “Yeni Zelanda'da cuma namazı sırasında gerçekleşen insanlık dışı terör saldırısını kınıyor; hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu konuyla ilgili hakkımızda paylaşılan yalan ifadeler nedeniyle açıklama yapmak isteriz. Yeni Zelanda'da camiye saldırı başlığına yazılan kabul edilemez bahse konu entry, birkaç dakika içerisinde fark edilerek aynı dakikalar içerisinde silinmiş, entry'i yazan kullanıcının hesabı ise nefret söylemi sebebiyle kapatılmıştır.” İfadeleri kullanıldı.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.