TGF'den Kıbrıs çıkarması

banner18

KKTC Dış Basın Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, 77 üye meslek kuruluşunun başkan ve yöneticileri ile birlikte Anavatan’dan gelen 150’ye yakın gazetecinin katıldığı toplantı öncesinde, “Kıbrıs Müzakereleri Konferansı” gerçekleştirildi.

banner94
TGF'den Kıbrıs çıkarması
17 Kasım 2017 Cuma 17:56

KKTC eski Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Özdil Nami’nin verdiği konferansta, Birleşmiş Milletler nezdinde uzun zamandır sürdürülen ancak somut bir sonuca ulaşılamayan müzakere süreci anlatıldı. Bu süreçte Türk tarafının üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, Rum tarafının ise temelde çözüm istemediğinin net olarak anlaşıldığını ifade eden Özdil Nami, KKTC’nin iyi niyetli ve yapıcı bir tutum içinde bulunduğunun tüm dünyaca anlaşıldığını vurguladı. Nami, “Bu görüşmelerde Rum tarafının AB üyesi olması nedeniyle başlangıçta işimiz zorlaşmıştı. Ancak izlediğimiz doğru ve sağduyulu strateji ile gerçek anlamda çözüm isteyen taraf olduğumuzu tüm dünyaya anlatma imkanı bulduk. KKTC halkının çözüm referandumunda ‘Evet’ demesi, olumsuz anlamdaki tüm algıları değiştirdi. Birleşmeyi istemeyen tarafın, Rum kesimi olduğu ortaya çıktı. Cenevre görüşmeleri son aşamaydı, olmadı. Ardından gelen Kral Montana’da da Rum müzakerecilerin toplantıları terketmeleriyle görüşmeler çöktü. Böylece bu süreç tamamen bitti. Çözümsüzlüğün faturasının bize çıkarılamayacağına, müzakerelere katılan garantör ülkeler de gördü. Bizim açımızdan yeni bir kurguya da ihtiyaç yoktur. KKTC bağımsız bir devlet olarak var olma mücadelesini her platformda Anavatan’ın da desteğiyle sürdürecektir” dedi.

'Çabalarımız artarak sürecek'


Girne Acapulco Otel’deki Konferansın ardından gerçekleşen TGF Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda konuşan Genel Başkan Yılmaz Karaca, TGF’nin yurtdışında, Türk basınını temsil anlamında gerçekleştirdiği temas ve etkinliklerin devam edeceğini belirtti. Federasyon’un Türk Dünyası’nı ilgilendiren faaliyetlerini örnek gösteren Karaca, “TGF bir meslek kuruluşu olmanın da ötesinde, toplumsal sorumluluk projelerine ağırlık vermeyi sürdürecektir. Kıbrıs toplantımız gösterdi ki, bu tür sosyal projelere ülke olarak çok ihtiyacımız var. KKTC bizim ayrılmaz bir parçamızdır ve öyle de kalacaktır. Kıbrıs’taki meslektaşlarımızla yan yana, omuz omuza olmayı her zaman devam ettireceğiz. Kıbrıs halkının haklı mücadelesinin de yanındayız. Yavruvatan’a uygulanan ambargolar ve kısıtlamalar kaldırılmalı, başta Türk dünyası ülkeleri olmak üzere tüm dünya artık tarihi boyunca acı, gözyaşı, ve soykırım trajedileri yaşamış olan bu mazlum halkı tanımalıdır. TGF olarak bizim yurt içi ve yurt dışındaki bu yöndeki çabalarımız artarak sürecektir. KKTC’de görev yapan meslektaşlarımızla zaten her zaman iç içeyiz. Buradaki 3 meslek kuruluşumuz Federasyonumuzun çok uzun yıllardır aktif üyesidir ve tüm etkinliklerimizde bizlerle birlikte oluyorlar. Bizler de her zaman Kıbrıslı kardeşlerimizin faaliyetlerine destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Şimdiki buluşmamızın çok anlamlı bir yanı daha oldu. KKTC’nin 34. Kuruluş Yıldönümü olan 15 Kasım’da hep birlikte olduk ve Kıbrısımızın en kutlu gününün sevincini, gururunu meslektaşlarımızla omuz omuza yaşadık. Uğrunda binlerce şehitler verdiğimiz; kanımızı, canımızı feda ettiğimiz Anavatan ile Kıbrıs Adası ayrılmaz bir bütündür, ebediyen de öyle kalacaktır” şeklinde konuştu.

Su projesi de anlatıldı

TGF Başkanlar Konseyi toplantısında, gazetecilere, Anavatan’dan Ada’ya denizin altından getirilen tarihi su projesinin öyküsü de anlatıldı. Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey, bu konuda Orman Bakanı Veysel Eroğlu’dan aldığı son ve detaylı bilgileri, video sunum eşliğinde paylaşırken, ”Dünya tarihinde bir başka örneği olmayan bu proje, ülkemizin prestiji olmuştur ve başka ülkelerce de talep edilmeye başlanmıştır. Türkiye dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştireceği bu projenin benzerleri ile ekonomik girdi de sağlayacaktır. Türkiye’nin bu suyu KKTC’ye metreküpü 7 TL gibi yüksek bir fiyata sattığı ise asılsız bir söylentidir. Bu rakam 2.40 kuruştur ve sadece maliyetin bir bölümünü karşılamaya yöneliktir” dedi.

'Çalışmaları sıkılaştırmalıyız'

KKTC’deki TGF 55. Başkanlar Konseyi Toplantısı’na ev sahipliği yapan KKTC Dış Basın Birliği Başkanı Tahir Olcay Kıraç da, yaptığı konuşmada, tarihi buluşmayı çok arzu ettiklerini belirtti. Kıbrıslı gazetecilerin Anavatanlı kardeşlerini her zamanki gibi bağrına bastığını  ifade eden Kıraç, “Türkiyemiz ve Kıbrısımızda görev yapan meslektaşlarımızın birlikte gerçekleştirdikleri mesleki ve kültürel etkinliklerin her biri ayrı değerde, farklı güzelliktedir. Bizler ayrılmaz bir bütünün parçalarıyız ve bu türden çalışmaları bu nedenle sıklaştırmalıyız. Federasyonumuzun geleneksel hale gelen başkanlar konseyi toplantılarının 55’incisinin, KKTC’nin 34. Kuruluş Yıldönümü’nde gerçekleşmesi ise çok daha anlamlıdır. Ne mutlu ki, Cumhuriyetimizin kuruluş coşkusunu Anavatan’dan gelen çok sayıdaki meslektaşımızla yan yana, can cana, kalp kalbe yaşadık. Aynı zamanda mesleki ve kültürel çalışmalara imza atmamız da çok sevindirici. Meslektaşlarımıza Kıbrıs halkına özgü misafirperverlik örneğini sunmaktan ve yaptığımız çevre gezileriyle de ülkemizin güzelliklerini paylaşmaktan çok mutlu olduk” şeklinde konuştu.

banner77
banner134
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.