Meteoroloji’nin uyarısı korkuttu! Alanya’ya kar geliyor, sıcaklık 10 derece düşüyor

banner18

Meteoroloji’nin Uyarı ve Değerlendirme sisteminden yapılan son açıklamalara göre Alanya ve çevresinde hava sıcaklıklarının Perşembe gününden itibaren (10-15 °C) azalacağı belirtilirken, rüzgarın hızının (70-100 Km/saat) bulabileceği ifade edildi. Alanya’da Cuma günü eksi derecelere inebilecek hava sıcaklıkları için ise don uyarısı yapıldı.

banner94
Meteoroloji’nin uyarısı korkuttu! Alanya’ya kar geliyor, sıcaklık 10 derece düşüyor
03 Şubat 2020 Pazartesi 18:04

HABER - Gazete ALANYA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Uyarı ve Değerlendirme sisteminden gün içerisinde yapılan son tahminler Alanyalıları korkuttu. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan şiddetli fırtına ile Alanya’da bugüne kadar görülmemiş bir hava olayına tanıklık ettiklerini ifade eden vatandaşlar son gelen uyarı ile tedirgin oldular.

ALANYA’DA KARLA KARIŞIK YAĞMUR BEKLENİYOR

Yapılan uyarıya göre Çarşamba gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın tüm Türkiye’yi etkisi altına alacağı tahmin ediliyor. Çarşamba günü Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde görülecek yağışların Akdeniz’de kuvvetli sağanak yağış şeklinde olması bekleniyor. Perşembe ve Cuma günü ise yeni gelecek soğuk hava sistemi ile birlikte Doğu Akdeniz’in (Alanya, Gazipaşa) kıyı kesiminde karla karışık yağmur bekleniyor.

FIRTINANIN HIZI 100 KM'Yİ BULACAK 

Rüzgârın, Çarşamba günü Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu ile Karadeniz’in iç kesimlerinde, Perşembe günü ise Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına şeklinde (70-100 Km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

KIRSALDA DON RİSKİ

Cuma ve Cumartesi günleri Alanya'nın kırsal kesimlerinde don oluşabileceğini belirten yetkililer, "Alanya ve çevresinde soğuk hava koşulları nedeniyle Cuma ve Cumartesi (0, -2 °C) hafif zirai don olayı oluşabilir. Bu nedenle vatandaşlarımızın gerekli önlemleri almasını rica ederiz" ifadeleri kullanıldı. 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.