Alanya’nın sahillerinde zift problemi sürüyor

banner18

Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi’nde yaşayan Julya Livshits isimli yerleşik bir turist, ilçenin ünlü plajlarında yaşanan çevre felaketine dikkat çekti.

banner94
Alanya’nın sahillerinde zift problemi sürüyor
10 Haziran 2021 Perşembe 16:41

Geçtiğimiz aylarda Alanya’nın dünyaca ünlü sahillere yürüyüş yapmak için gelen turist ve vatandaşlar, ayaklarına ve ellerine yapışan siyah maddeyi görünce şaşkına dönmüştü. Zift halindeki maddenin açık denizde depo ve tank temizliği yapan gemilerin bıraktığı atıklardan kaynaklandığı belirten uzmanlar ise sahillerin temizlenmesi gerektiğine dikkat çekmişti. Mahmutlar Mahallesi’nde yaşayan Julya Livshits isimli yerleşik bir turist, konuyu tekrar gündeme getirerek yetkililere seslendi.

Sözlerine “Alanya yönetiminin değerli temsilcileri” şeklinde başlayan Livshits, şu ifadelere yer verdi:

“YAZ BAŞLADI, DURUM DÜZELMEDİ”

“Mahmutlar bölgesinde yaşayan endişeli anneler hitap ediyor. Birkaç aydır biz ve küçük çocuklarımız tehlikenin içinde yaşıyoruz. Mahmutlar'ın tüm plajları akaryakıt veya diğer teknik yanıcı ürün benzeyen lekeleriyle kaplıdır.  Yazın başlamasıyla durum düzelmedi.  Her sahile gidişten ve denizde her yüzdükten sonra çocuklar bu kimyasal ile lekeli bir şekilde evlerine gelirler.  Vücudu yıkamak zordur, giysiler çöpe atılıyor.  Bu lekeler suda yüzer, çocukların yüzüne, gözlerine ve ağzına bulaşır.  Çocukların sağlığına ciddi zarar veriliyor!  Ve bu, tatil sezonunun zirvesinde, tatil bölgesinde oluyor.

Şehir yetkililerinin bu sorunu neden ortadan kaldırmak için mümkün olan her şeyi yapmadığını anlamıyoruz.  Turistler bize ne olduğunu soruyorlar, giderek artan bir şekilde çevre felaketinden bahsederek ve artık Alanya'ya tatile gelmeyeceklerini söylüyorlar.  Bu durum bütün şehri etkileyebilir. Vakit kaybetmeden durumu anlamanızı, bunun nedenlerini seslendirmenizi, ne gibi önlemler ve ne zaman alınacağını söylemenizi rica ediyoruz”

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.