Alanya’da öğrencilerden gururlandıran başarı

banner18

Alanya Abdurrahman Alaattinoğlu Anadolu Lisesi TÜBİTAK’ın 2204 A kapsamında düzenlediği 52.Liselerarası bilimsel proje yarışmasında beklenen başarıyı sağladı.

banner94
Alanya’da öğrencilerden gururlandıran başarı
26 Mart 2021 Cuma 17:47

Alanya Abdurrahman Alaattinoğlu Anadolu Lisesi 11.Sınıf öğrencileri Azime Hülya Sayar, Umut Berke Çakmak ve Nazar Sağır “Sulu Çözeltilerden Deterjan Fosfatının Biyoatık Adsorbanlarla Uzaklaştırılması Ve Proses Sonucu Oluşan Atık Sorbentlerin Gübre Olarak Geri Kazandırılması” isimli projesi ile Konya Bölge finaline katılmaya hak kazandı. Bugün sunumlarını uzman jüri karşısında online olarak gerçekleştirdiler. Proje ekibinin danışmanlığını yapan Okulun Kimya öğretmeni Dr. Elif Dinçtürk Atalay, “Öğrencilerin, üstün bir çaba gösterdiğini ve öğrencilerin heyecanla Türkiye Finali’ni beklediklerini söyledi”

Projenin amaçlarını öğrenciler şöyle açıkladı: “Oteller, evler ve işletmelerden arıtılmayan deterjanlı atık sular denize karışmaktadır ve denizi kirletmektedir. Denize karışmadan önce bu suların temizlenmesinde yine atık sınıfında olan portakal kabuğu ve avokado atıklarından elde edilen tutucu madde kullanılarak, deterjanların suya bıraktığı fosfat iyonlarını tutmak, sonrasında fosfat içeren tutucu maddeleri kapsayan bu atıklar toprakla kompostlaştırılarak verimli bir gübre elde etmek amaçlanmıştır. Sonuç olarak, bu proje ile atığı atıkla temizleyip ekolojik dengeyi sağlarken, aynı zamanda tarıma, ekonomiye ve çevreye de katkı sunulacaktır” dedi.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.