Alanya’da ödüllü yarışma başvuruları sürüyor

banner18

Alanya Müftülüğü’nce İstiklal Marşı ile Mehmet Akif Ersoy’un genç nesiller tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve gençlerle iletişim kurmak amacıyla “On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklâl” temalı resim ve kompozisyon yarışması düzenlenecek.

banner94
Alanya’da ödüllü yarışma başvuruları sürüyor
23 Şubat 2021 Salı 14:23

Yarışma, kompozisyon alanında lise öğrencileri arasında, resim alanında ortaokul öğrencileri arasında “On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklâl” teması ile gerçekleştirilecektir. Yarışmaya sadece örgün eğitim-öğretime devam eden lise ve ortaokul öğrencileri katılabileceklerdir. Bir öğrenci sadece en fazla bir eser ile katılım sağlayabilecektir. Yarışmanın son başvuru tarihi 05 Mart 2021 olarak belirlenmiştir. Başvurular Alanya Müftülüğüne bireysel olarak, eser teslimi ve başvuru aynı anda olacak şekilde gerçekleştirilecektir. Yarışma aşamalı olarak ilçe müftülüğünce ilçe birincisi ve il çapında birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye girenlerin tespit edilmesiyle icra edilecektir. Yarışma neticesinde resim ve kompozisyon alanlarında ayrı ayrı olmak üzere dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecektir.

Yarışmaya katılan eserler iade edilmeyecektir. Yarışmacılar, başvuru ve eser teslimi esnasında öğrenci (ortaokul ve lise) olduğunu belirten belgeyi ve T.C. Kimlik Kartını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca her bir öğrenci, velisi tarafından imzalanmış “Velisi bulunduğum ……………..’nın Müftülüğünüzce düzenlenen kompozisyon/resim yarışmasına katılmasına, adının ve eserinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nca internet ve sosyal medyada yer almasına, eserinin basılarak yayınlanmasına muvafakat ederim” şeklindeki belgeyi Müftülüğe teslim etmek zorundadır.

Eserlerde siyasi mesajların bulunmaması, ahlak kurallarına uygun oluşu ve bir ticari markanın reklamının yapılmaması vb. hususlara dikkat edilecektir.

Kompozisyon alanında yarışmaya katılan eserlerde;

a) “On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklâl” teması ile bağlantılı ve özgün olması, alıntılar için kaynak gösterilmesi hususlarına dikkat edilecektir.

b) Eserin Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olarak, tercihen elektronik ortamda, times new roman fontuyla, 12 punto ile yazılması istenecek, ancak el yazısı ile yazılmış eserler de yarışmaya kabul edilebilecektir.

c) Eserin yazılı olduğu sayfanın (birden çok sayfa söz konusu olduğunda her sayfanın) sol üstüne öğrencinin adının, soyadının, iletişim bilgilerinin ve öğrencisi olduğu okulun adının yazılması şarttır.

d) Katılımcılar eserlerinin özgün olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

e) Değerlendirme komisyonu aşağıdaki kriterlere göre puanlama yapacaktır:

Konuyu kompozisyon ile ifade edebilme gücü: 20 Puan

Duygu ve düşünceyi ifade edebilme gücü: 20 Puan

Kullandığı dilin akıcılığı: 20 Puan

Kompozisyonda özgünlük: 20 Puan

Türkçe dilbilgisi kurallarına uygunluk: 20 Puan

Resim alanında yarışmaya katılan eserlerde;

a) Eserlerin başkasına ait, alıntı ve kopya olmaması, “On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklâl” teması ile bağlantılı olmasına dikkat edilecektir.

b) Yarışmacılara malzeme ve teknik serbestliği tanınmıştır. Her türlü resim ve boya malzemesi kullanılabilecektir. Ancak eserlerin sunulacağı resim kâğıtları 35 X 50 boyutlarında olacaktır.

c) Yarışmacılar resim kâğıtlarının arkasına okunaklı bir şekilde, adı soyadı, iletişim bilgileri ve öğrencisi oldukları ortaokulun adını yazacaklardır.

d) Eserlerin zarar görmemesi için resimlerin katlanmadan iki büyük karton arasına yerleştirilerek teslim edilmesi gerekmektedir.

e) Katılımcılar eserlerinin özgün olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

f) Değerlendirme komisyonu aşağıdaki kriterlere göre puanlama yapacaktır:

Konuyu resimde ifade edebilme gücü: 20 Puan

Duygu ve düşünceyi ifade edebilme gücü: 20 Puan

Resimde kullandığı tekniğin uygunluğu: 20 Puan

Resimde özgünlük: 20 Puan

Resimde görsellik: 20 Puan

Bu vesileyle tüm öğrencileri “On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklâl” temalı resim ve kompozisyon yarışmasına katılmaya davet ediyoruz.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.