Alanya’da ilk mutant virüs vakası tespit edildi

banner18

Türkiye'de yayılmaya başlayan ve yeni varyantlara da rastlanan mutant virüs araştırılıyor. Alanya'da da ilk mutant virüs vakası görülürken bir bina tedbir amaçlı karantinaya alındı.

banner94
Alanya’da ilk mutant virüs vakası tespit edildi
15 Şubat 2021 Pazartesi 17:51

Mutasyonlu virüs Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın mutasyonlu virüs açıklamasının ardından mutasyonlu virüsün ne olduğu ve hangi şehirlerde olduğu araştırılıyor. Aralık ayında İngiltere'de görülen ve Covid-19 salgını için tehlikeli olabileceği söylenen mutasyonlu virüs Alanya’da da görüldü. Manavgat’tan bir ziyaret için Okurcalara gelen bir kişide tespit edilen mutasyonlu virüs sebebiyle tedbir alındı. Mutant virüsün olduğu bina jandarma tarafından karantinaya alındı.

MUTASYONLU VİRÜS NE DEMEK?

Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik. RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür. Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.