Alanya’da esnafın kışlık bir kuruş parası yok

banner18

Bu yıl turizm sezonunda yaşanan hareketlenme ile esnaf, 2020’den kalan borçlarını ödemeye başladı. Demir, “Esnafın şu anda kışlık kenara koyacak bir kuruş parası yok” dedi.

banner94
Alanya’da esnafın kışlık bir kuruş parası yok
20 Eylül 2021 Pazartesi 17:23

Koronavirüs salgınında kapanan kaynak pazarlarla turizm sezonu istenilen düzeyde gitmemiş, esnaf da çareyi dükkan kapatmakta bulmuştu. 2021 yılında ise, salgının seyrinin olumlu yönde ilerlemesiyle turizmdeki hareketlenme, kapanan kepenkleri açtırdı, esnafın para kazanmasını sağladı. Bu yıl esnaf pandemi nedeniyle aldığı kredileri öderken, şimdi ise sezon kapanınca ne yapacağını kara kara düşünmeye başladı.

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, 2021 yaz sezonunda Alanya’ya talebin oldukça fazla olduğunu, vatandaş ve esnafın bu sezonda az da olsa nefes aldığını belirtti. Demir, önümüzdeki sezonlarda da taleplerin daha da artması temennisinde bulundu. Demir, esnafların şu anlık sadece kredi borçlarını ödeyebildiklerini belirtti.

Demir, “Yerli ve yabancı turistlerimiz yasakların kalkmasıyla birlikte Alanya’ya tatile geldiler, bu yaz ilçemiz genel olarak yüzde 80, bayramlarda ise yüzde 100 doldu. Bugünler de ise okulların açılmasıyla birlikte yerli turistlerimiz kentlerine dönüş yaptılar ama yabancı turistlerimiz hala gelmeye devam ediyor, otellerimiz hala yüzde 60 dolu, sezon güzel geçiyor” dedi.

Esnafların bu sezon kazandıkları gelirlerle sadece kredi borçlarını ödeyebildiklerini belirten Demir, “2 senedir kapalı olan dükkanlarından dolayı esnaflar kredileri borçlarını ödemekle meşguller. Şu anda kışlık kenara koyacak bir kuruş paraları yok sadece borçlarını ödemeye yetiyor. Zaman yirmi sene önceki zaman değil kazançlarda aynı değil, esnaf evine sadece ekmek götürmek istiyor. Umarım sezon devam eder ve esnaflarımızda borçlarından az da olsa kurtulur” ifadelerine yer verdi.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.