Alanya’da aktif siyasetçiye cezaevi yolu görünüyor

banner18

Eski Mahmutlar Belediyesi Başkanı Ali Çelik ile şuan Alanya’da aktif siyaset yapan ismin 'rüşvet' ve 'çete' oluşturmak suçundan ceza alacağı iddia ediliyor.

banner94
Alanya’da aktif siyasetçiye cezaevi yolu görünüyor
29 Mayıs 2021 Cumartesi 13:25

ÖZEL HABERGAZETE ALANYA

2013 yılında Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan operasyon sonrasında 'rüşvet' ve 'çete kurmak’ iddiasıyla gözaltına alınan eski Mahmutlar Belediyesi Başkanı Ali Çelik tutuklanmıştı. Başkan Çelik, bir süre cezaevinde tutuklu kalmış ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Ancak Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı, dönemin ve şuan Alanya’da aktif siyaset yapan kişinin de aynı suçu işlediği gerekçesiyle 'rüşvet' ve 'çete' suçundan dava açmıştı. 8 yıl önce açılan davanın son aşamasına gelindiği ve sonuçlandıktan sonra ise aktif siyasetçinin ceza alacağı iddia ediliyor.

ZAMAN AŞIMI SÜRESİ 15 YIL

Rüşvet irtikap suçu, takibi şikayete bağlı olan suçlar arasında değildir. Bu nedenle, savcılık suçun işlendiğini öğrenir öğrenmez kendiliğinden soruşturma başlatmak zorundadır. Suç, kamu idaresinin güvenirliğine ve işleyişine karşı işlenen suçlardan olduğundan savcılık bu suç tiplerini hassasiyetle soruşturur. Rüşvet suçu ile ilgili dava zamanaşımı süresi 15 yıldır. Suçun işlendiğinin bu süre içerisinde savcılığa bildirilmesiyle soruşturma ve kovuşturma yapılabilir.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.