Alanya’da adliyeye HES kodu olmayan giremiyor

banner18

Alanya’da alınan korona virüs tedbirleri kapsamında nüfus işlemleri için getirilen HES kodu zorunluluğu Alanya Adliyesi içinde getirildi.

banner94
Alanya’da adliyeye HES kodu olmayan giremiyor
16 Eylül 2020 Çarşamba 15:31

Pandemi sebebiyle alınan tedbirlerle birlikte hızla yayılan HES kodu zorunluluğu Alanya Adliyesi içinde getirildi. HES kodu bulunmayan vatandaşlara ise adliyede görevli memurlar HES kodu olmayan vatandaşların cep telefonlarından işlem yaparak adliyeye girişleri sağlanıyor.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodu işlemleri bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından HES kodu oluştur butonuna tıklanıyor ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturuluyor. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek. HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.) Hayat Eve Sığar uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.